A A+ A++

Gościem kolejnego odcinka podkastu Katarzyny Zdanowicz “Zdanowicz. Pomiędzy wersami” jest Tomasz Górnicki – rzeźbiarz, którego prace wystawiane są w galeriach na całym świecie, ale także można je spotkać w różnych nietypowych miejscach przestrzeni publicznej. To najmłodszy żyjący artysta, którego prace pojawiły się na rekordach aukcyjnych w Desie w ubiegłym roku – swoje prace sprzedaje za kilkaset tysięcy złotych. Jego praca “Synthesis” była najwyżej wylicytowanym dziełem na aukcji charytatywnej Omeny Mensah. Z Katarzyną Zdanowicz rozmawia o swoich relacjach z dziećmi, które często są obiektem jego artystycznej pracy, umiejętności przepraszania będąc ojcem, czy połączeniu roli ojca z pracą jednego z najlepszych polskich artystów młodego pokolenia. Cały odcinek wideokastu obejrzysz poniżej:

Tomasz Górnicki to urodzony w 1986 r. polski artysta rzeźbiarz. Artysta często instaluje swoje projekty w różnych miejscach przestrzeni publicznej. Te prace dosyć często są niszczone przez ludzi – dlaczego? O tym m.in. dyskutuje z Katarzyną Zdanowicz w podkaście “Zdanowicz. Pomiędzy wersami”. Pomimo młodego wieku artysty, prace Tomasza Górnickiego na licytacjach osiągają bardzo wysokie kwoty. Dwie z nich “Lew” i “Koń” zostały sprzedane za około 500 tys. zł za każdą. Co jest w jego twórczości, że jest tak ceniona, mimo że Tomasz Górnicki ciągle słyszy: “Ja bym tego nie chciała mieć w domu”?

Wszystkie z jego ponad dwudziestu prac zniszczono. Dlaczego? Tomasz Górnicki w podkaście “Zdanowicz. Pomiędzy wersami”

Tomasz Górnicki znany jest z niekonwencjonalnego podejścia do upubliczniania swojej sztuki. Jego prace bowiem można znaleźć nie tylko w muzeach, czy galeriach, ale również na ulicach – w przestrzeni publicznej. Jakiś czas temu w różnych miejscach w Polsce umieścił ponad dwadzieścia rzeźb swojego autorstwa. “Ludzie je niszczyli, kradli, wyciągali, albo usuwały ją służby miejskie”. Kilka lat temu artysta umieścił dwie swoje rzeźby przedstawiające dzieci w opuszczonym kamieniołomie Libana w Krakowie. Również ta praca została zniszczona, mimo że została zamontowana bardzo wysoko – Ktoś musiał sukcesywnie rzucać w nią różnymi przedmiotami, żeby ją uszkodzić – wyznaje artysta. Tomasz Górnicki u Katarzyny Zdanowicz zastanawia się, co tak mocno dotyka ludzi w tym przekazie, że to właśnie prace nawiązujące do dzieci są burzone przez przechodniów. 

“Nie da się być idealnym rodzicem, ale trzeba się starać, żeby być wystarczająco dobrym”. Jak połączyć pracę artysty z wychowywaniem dzieci? Tomasz Górnicki u Katarzyny Zdanowicz

Artysta rzeźbiarz Tomasz Górnicki rozmawia z dziennikarką Polsatu, Katarzyną Zdanowicz również o wychowywaniu dzieci. Sam jest ojcem dwójki synów. Jak przyznaje, wychowanie ma ogromny wpływ na rozwój człowieka, a on sam nie chce być biernym ojcem. Relacje ze swoim tatą wspomina: “W tamtych czasach ciężko było być wojownikiem, a w domu stuprocentowo miłą osobą. Relacja ojciec syn jest bardzo burzliwą relacją – od zarania dziejów”. Przep … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKamionka: skażona woda w wodociągu. Gmina uruchomiła punkty z wodą dla mieszkańców
Następny artykułWymieniali ubrania w Andromedzie