Znicz Pamięci – Czcimy Bohaterów i Obrońców Ojczyzny
02.11.2021
Święto Zmarłych jest częścią naszej kultury narodowej. 1 Listopada w Dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich i wspominamy ich w jesiennej zadumie. Słoneczna, jesienna niedziela 31 października 2021 r. była doskonałym czasem i okazją do odwiedzenia miejsc upamiętniających ofiary okupacji niemieckiej oraz groby „Obrońców Ojczyzny” na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli i Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie. W tym dniu Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z przybyłymi delegacjami złożyli wieńce kwiatów oraz zapalili znicze w miejscach pamięci oraz na grobach ludzi, którzy poprzez wyjątkowe życiorysy służby i oddania na rzecz odzyskania niepodległości Polski oddali swe życie lub narażali się na jego utratę.
„Znicze Pamięci” zapłonęły na blisko 90 grobach budowniczych miasta Stalowej Woli, żołnierzy AK oraz innych ugrupowań I i II podziemia niepodległościowego, a także żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Kampanii Polskiej 1939 r. i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Znicze zapłonęły także na grobach samorządowców i sportowców związanych z historią miasta Stalowej Woli. Lokalna akcja „Zapalmy Znicz Pamięci – Czcimy Bohaterów i Obrońców Ojczyzny” jest wyrazem pamięci o ofiarach wojny na ziemiach polskich oraz o historii terroru i okupacji niemieckiej i radzieckiej w Stalowej Woli, a także trwałym elementem naszej pamięci. To ważna i cenna kolejna cegiełka w budowaniu tożsamości miasta i jego mieszkańców.
Inicjatorem i patronem akcji był Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, który zaprosił do współpracy stowarzyszenia patriotyczne działające na terenie miasta, Fundację „Kedyw”, harcerzy 54. Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej ZHP im. ppor. Bronisława Kochana, żołnierzy WOT, weteranów i kombatantów ŚZŻAK oraz wszystkich, którym nieobojętny jest los znanych i nieznanych bohaterów Małych Ojczyzn.
Pamięć i hołd lokalnym bohaterom można okazać wszędzie. Jest to szczególnie ważne w dniu 1 i 11 listopada. Są zapewne tacy, którzy z różnych względów nie biorą udziału w oficjalnych uroczystościach. Są tacy, którzy mieszkając w małych miejscowościach nie mają takiej możliwości. Zachęcamy takie osoby, aby wraz z rodzinami udać się do najbliższego miejsca związanego z etosem walki o polską niepodległość (powstanie kościuszkowskie, styczniowe, listopadowe, I i II wojna światowa, I i II podziemie niepodległościowe). Zapalmy tam w te listopadowe dni „Znicze Pamięci”. Często pomniki i tablice znajdują się w ustronnych miejscach, często jest tak, że nikt ich nie odwiedza. Pokażmy, że pamięć o bohaterach i ich czynach jest wszędzie i trwać będzie zawsze w sercach naszych. Warto w te święta pamiętać nie tylko o słynnych bohaterach wielkich bitew i walk, ale także o ludziach, którzy swoją zwykłą, codzienną pracą budowali dobro naszej Ojczyzny, „by pamięć o nich trwała i wieczna była w sercach potomnych”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS