W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Masek.
Złote Maski wręczone
Złota Maska przyznawana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Otrzymują ją ludzie teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej.
Nagrody wyróżnionym wręczyli Grzegorz Boski, członek Zarządu Województwa Śląskiego, wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek oraz radni Sejmiku Stanisław Gmitruk i Marta Salwierak.
– Złote Maski stanowią wyraz największego uznania i szacunku dla ludzi teatru, ich ciężkiej pracy, talentu i emocji, których nam dostarczają. Gratuluję wszystkim nominowanym i nagrodzonym za to, że pozwalacie nam obcować ze sztuką, stając się ambasadorami całego regionu. Wierzę, że te nagrody są dla Państwa nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim motywacją do dalszej pracy artystycznej i do otwierania przed widzami kolejnych fantastycznych światów – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.
– Jestem naprawdę dumny, że tegoroczna gala wręczenia Złotych Masek odbywa się w teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. To pokazuje, że nasz region jest niezwykle różnorodny i ma wiele do zaoferowania pod względem kultury. Ta różnorodność jest naszą siłą i szansą. Gratuluję wszystkim nagrodzonym artystom i jestem przekonany, że wciąż będziecie zaskakiwać nas swoją pasją, talentem i wrażliwością – dodaje prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.
Złote Maski przyznano w 11 kategoriach. Galę uświetniły etiudy teatralne ze spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” w reżyserii Rafała Szumskiego, który w ubiegłym roku otrzymał „Złotą Maskę” w kategorii „Spektakl Roku”. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnili muzycy Filharmonii Częstochowskiej.
Kategoria SPEKTAKL ROKU
„Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW „Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Hanna Zbyryt za rolę Kustoszki w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Adam Hutyra za role: Nikodema Dyzmy w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego i Cześnika Macieja Raptusiewicza w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
Karol Gaj za rolę Arlekina w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ
Gabriela Legun za rolę Oskara w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” według powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Kategoria REŻYSERIA
Agata Biziuk za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku – Białej.
Kategoria SCENOGRAFIA
Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Empuzjon” według powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY
Szymon Michlewicz -Sowa za choreografię w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Kategoria NAGRODA SPECJALNA
Kaśka Dudek, Karol Gaj, Anna Kandziora, Radosław Lis, Michał Piotrowski, Anna Stępień, Alicja Szymkiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Zemsta. Dell’arte” Aleksandra Fredry w reżyserii Matteo Spiazzi’ego w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach.
Warto przypomnieć, że nagroda Złota Maska ma długą tradycję w regionie. Od 1967 roku Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media i wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Ocenie podlegały spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.
Podczas uroczystości wręczono również nagrody Zarządu Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Katowicach oraz wortalu internetowego Dziennika Teatralnego.
Nagroda im. Leny Starke
Za najlepszą kreację aktorską:
- Jolanta Niestrój-Malisz – za rolę Mili w spektaklu „Ciach nogę” w reż. Zbigniewa Stryja w Teatrze Nowym w Zabrzu,
- Jarosław Karpuk – za rolę Eugeniusza w spektaklu „Tango” w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Nowym w Zabrzu,
- Michał Czaderna – za rolę Stanisława Marii Rochowicz/Marysi w spektaklu „Poszukiwany, poszukiwana” w reż. Pawła Szkotaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Za całokształt pracy artystycznej:
- Romana Michalski – Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach,
- Aleksander Pestyk – Teatr Polski w Bielsku-Białej.
Nagroda im. Adama Baumanna dla Młodych Aktorów
Wojciecha Żak z Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Nagrody wręczyła Ewa Leśniak – Przewodnicząca Oddziału ZASP w Katowicach.
Nagrodę im. Zbigniewa Grucy dla najlepszego aktora województwa śląskiego za sezon 2023/2024 otrzymała Anna Lemieszek związana z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Nagrodę wręczył Ryszard Klimczak, redaktor naczelny Dziennika Teatralnego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS