A A+ A++

Wnuczka pszczelarza

Oliwia wraz z dziadkiem Marianem Surowcem, biofizykiem i pszczelarzem opracowali ultradźwiękowe urządzenie VARROA STOPPER, służące do ekologicznego zwalczania pasożyta Varroa destructor. To innowacyjne i etyczne rozwiązanie eliminuje szkodnika bez użycia chemii, poprawiając zdrowie pszczół, jakość miodu i chroniąc środowisko. Dziadek pszczelarz wymyślił urządzenie, a kreatywna wnuczka zrobiła z tego biznes. Kapituła nagrody bezdyskusyjnie wybrała ten projekt jako najbardziej kreatywny.

“Mądre” opakowanie

Firma Inuru rewolucjonizuje oświetlenie, zastępując tradycyjne LED-y bardziej ekologicznymi OLED-ami. Te cienkie jak papier źródła światła zużywają 99 proc., mniej materiału niż LED-y. Choć OLED-y istnieją od dawna, ich produkcja była skomplikowana. Inuru uprościło ten proces, stosując druk kolorowy, co pozwala dosłownie drukować światło. Dzięki takim “mądrym” opakowaniom wielokrotnego użytku jesteśmy w stanie obniżyć ilość odpadów. Dzięki takim opakowaniom dowiemy się jakie trzeba wziąć leki i czy produkty żywnościowe nie są już przeterminowane – mówi Marcin Ratajczak, zdobywca 2.miejsca w Rankingu Briefu.

Użyteczne Apki

Na 3. miejscu Kapituła postanowiła wyróżnić aplikację Vivid Mind PSA służącą do wczesnego wykrywania chorób otępiennych, która może uratować życie. Zaś w pierwszej dziesiątce znalazła  się także aplikacja NaviWay, która umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym swobodne poruszanie się po przestrzeni, w której są nawet po raz pierwszy. Idźcie z tym rozwiązaniem w świat – życzył twórcom aplikacji Prezes Centrum Usług Społecznych w Tarnowie, które pomagało w testowaniu aplikacji.

“When U Buy” to kolejna nagrodzona aplikacja, która pomaga opanować chaos związany z zakupami w Sieci. O jej funkcjonalności mówi nagrodzona założycielka serwisu Ewa Kraińska:

Członkowie Kapituły docenili także twórców urządzenia, które przydają się wszędzie tam, gdzie istnieje bariera językowa – podczas podróży, pracy za granicą czy do komunikacji z obcojęzycznymi członkami rodziny. Z tłumaczy Vasco korzystają także instytucje obsługujące obcokrajowców, szpitale, szkoły, służby mundurowe.

O urządzeniu mówi jego twórca Maciej Góralski z firmy Vasco Electronics:

Kolorowanie życia

“Chcę żeby życie było pełne pasji, a nie smutku” – mówi Paulina Braun wyróżniona za projekt Dancing Międzypokoleniowy, którego ideą jest przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem starości. Społeczność łączy pokolenia, angażując młodych i osoby starsze do wspólnych kreatywnych działań. Uczy akceptacji odmienności i odwagi życiowej, pozwala rozwijać pasje w każdym wieku. Ma wpływ na podejście do tematu starości. O projekcie mówi jego założycielka Paulina Braun:

Taniec to jest dla nas życie, to jest radość, to gimnastyka i zdrowie” – mówią zgodnie Wiesława Lech i Agnieszka Drezińska, seniorki – uczestniczki projektu.  

Ranking 50 Kreatywnych od 13 lat wyłania nazwiska, za którymi kryją się inspirujące projekty biznesowe. Historycznie wśród takich nazwisk znalazły się: Martyna Zastawna, Stefan Batory, Wojtek Sokół, Rafał Brzoska, dr Irena Eris, Mateusz Kusznierewicz, Jurek Owsiak czy Michał Sadowski. 

“Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej kreatywnych ludzi i projektów biznesowych w Polsce. Podstawowym kryterium wyboru laureatów nie są obroty firmy, wielkość firmy czy liczba zatrudnionych, ale to coś, ten pomysł, ten błysk” – mówi Grzegorz Kiszluk., redaktor naczelny magazynu Brief, organizator wydarzenia. 

Zobacz relację z 13. edycja konkursu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie:

Patronem medialnym była Grupa RMF.

Więcej o laureatach można przeczytać na stronie magazynu Brief.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНацбанк оновив курс валют на тлі виборів у США
Następny artykułWakacje składkowe w ZUS! Można składać wnioski