A A+ A++

“W bielskich lasach już dawno nie widzieliśmy wnyków” – czytamy pod postem udostępnionym na profilu Nadleśnictwa Bielsk. – “Jeżeli znajdziecie coś takiego, koniecznie powiadomcie leśników, pobliskie koło łowieckie lub policję” – apelują leśnicy.

Wnyki, czyli po prostu sidła to pętle najczęściej z drutu, linki stalowej lub włosia zastawiane przez kłusowników na przesmykach zwierzyny.

Leśniczy Michał Andrzejuk udostępnił wideo, na którym pokazuje wnyk, który znalazł w bielskim lesie. Jak przyznaje na filmie, nie widział czegoś podobnego od kilku lat. Pętla z drutu została przyczepiona do młodego świerku. Jak przypuszcza leśniczy, miała służyć do schwytania sarny. “Działa to trochę jak szubienica” – mówi na nagraniu. – “Zwierzyna wchodzi w pętlę (…), gdy chce się uwolnić, pętla zaciska się na szyi i (zwierzę – dop. red.) ginie “.

Warto zaznaczyć, że w Polsce używanie sideł jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności. “Jeżeli zobaczycie coś takiego, możecie powiadomić kogoś z koła łowieckiego lub straż leśną” – dodaje na końcu leśniczy, któremu ciężko jest wyswobodzić rękę z wnyka.

Internauci są poruszeni. “Straszne. Jak tak można. Na kłusownika przydałby się taki wnyk” – napisała jedna z obserwatorek.

“Nigdy sami nie usuwajcie wnyków, tylko powiadomcie leśnictwo albo znajomego myśliwego który ma kontakt z leśniczym albo strażą leśną. Czemu? Abyście nie zostali oskarżeni o stawianie wnyków. Ja idąc do lasu, staram się mieć przy sobie szczypce którymi mogę przeciąć taką pętlę, wówczas nawet do czasu przybycia leśniczego nie uczyni ona już żadnej krzywdy zwierzynie” – napisał od postem innym internauta.

Lubelskie. Nielegalnie wywoził śmieci do lasu. Leśnicy zastawili pułapkę

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStar Wars Knights of the Old Republic przywrócone do życia. Które studio pracuje nad KOTOR 3?
Następny artykułŚcieżki rowerowe po nasypach kolejowych już w budowie