A A+ A++

Zasady wystawiania faktur. Od 1 lipca 2021 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur. Nowości dotyczą uznania za fakturę biletów jednorazowych. Zniesiony został limit 50 km.

Zasady wystawiania faktur – zmiany

W dniu 1 lipca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 17 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2021 r. poz. 1105).

Wprowadzone zmiany odnoszą się do uznania za fakturę biletów jednorazowych, które dokumentują przejazd autostradą płatną lub usługę przewozu osób określonymi środkami transportu bez względu na długość odcinka przejazdu. Zlikwidowano wymóg, aby odległość przejazdu nie była mniejsza niż 50 km.

Limit odległości – faktura

Do tej pory za fakturę uznawany był dokument na przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiany w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami. A zatem za fakturę uznawano dokument potwierdzający przejazd autostradą płatną lub bilet jednorazowy dokumentujący przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km. Z uwagi na liczne postulaty środowiska polskich przewoźników kolejowych i autobusowych dotyczące zmiany tej regulacji w kierunku uznania za fakturę biletów jednorazowych, które dokumentują przejazd autostradą płatną lub usługę przewozu osób określonymi środkami transportu bez względu na długość odcinka przejazdu, zniesiono ten limit.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485) w § 3 w pkt 4 we wprowadzeniu do wyliczenia wyrazy “odległość nie mniejszą niż 50 km” zastąpiono wyrazami “dowolną odległość”.

W uzasadnieniu do wprowadzonych zmian wskazano, że zmiana ta ma charakter upraszczający i zmniejszający obowiązki podatnika, podmiot świadczący usługi przewozu osób uniknie konieczności wystawiania faktur na żądanie dla przejazdów poniżej 50 km. Jednocześnie zmiana ta pozwoli nabywcy skorzystać z prawa odliczenia VAT na podstawie faktur (biletów) z tytułu nabycia wspomnianych usług bez względu na liczbę przejechanych kilometrów, oczywiście przy założeniu wykazania związku zakupu z działalnością gospodarczą (opodatkowaną) – podróż służbowa.

Bilet jednorazowy jako faktura

1. Faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość może być wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Oprac. Małgorzata Majewska, red. naczelny PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElektrownie jądrowe wciąż wydajniejsze od OZE, ale Niemcy i tak chcą je usunąć
Następny artykułKorea Płd.: więcej inżynierii kosmicznej na potrzeby państwa. Powstaje ośrodek analiz