Od stycznia br. zmienił się przepis ustawy Ordynacja podatkowa, który brzmi:
„jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku zgodnie ze wskazaniem podatnika, a w przypadku braku takiego wskazania – na poczet zobowiązania podatkowego o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zobowiązań podatkowych podatnika. W przypadku gdy na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe, których termin płatności upłynął, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku, a w przypadku braku takiego wskazania lub braku zaległości podatkowej we wskazanym podatku – na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatkowych podatnika.” (art. 62 § 1).
Dla zilustrowania na czym w konsekwencji polega ta zmiana posłużymy się przykładem:
Podatnik dokonuje wpłaty bieżącej, pierwszej raty podatku od nieruchomości za 2020 rok ale zalega z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie ze zmianą prawa dokonaną wpłatę za ratę podatku od nieruchomości zaliczymy z urzędu na zaległość w opłacie śmieciowej. Konkludując: podatnik został pozbawiony prawa do dysponowania wpłatą, gdy ciążą na nim zaległości podatkowe oraz bieżące należności.
Z powyższą informacją i nowymi zasadami rozliczania wpłat podatków powinni zapoznać się szczególnie podatnicy, którzy posiadają nieruchomości we współwłasności oraz którzy mają zaległości we wpłatach podatków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS