A A+ A++

Niektórzy wykorzystali go niemal od razu, jeszcze jesienią ubiegłego roku, inni czekali na ferie. – Bonem turystycznym planowałam opłacić dzieciom zimowisko – mówi nam jedna z lubinianek. Niestety wszystko pokrzyżowała pandemia. Chcąc wynagrodzić te straty zarówno turystom, jak i samej branży turystycznej, rząd zmienił zapisy ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Najważniejsza zmiana – można go wykorzystać bez konieczności opłacenia noclegu, np. na jednodniowe wycieczki z licznymi atrakcjami.

Fot. Pixabay

Dolnośląski Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie przygotował zestawienie, obrazujące ile osób zdążyło skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. To świadczenie finansowe w wysokości po 500 zł na każde dziecko, będące rządowym dofinansowaniem na familijne podróże po Polsce. Warunek był jeden – bonem trzeba było opłacić minimum jeden nocleg w hotelu, pensjonacie czy schronisku.

Ale jak opłacić nocleg, kiedy bazy noclegowe – przez obostrzenia związane z koronawirusem – pozostają zamknięte? W czasie ferii podobnie było też z wyciągami i stokami narciarskimi. – Celowo czekaliśmy z wykorzystaniem tego świadczenia. Mamy dwoje dzieci, co daje nam 1000 zł. Ale co z tego, ferie minęły, a my nie mogliśmy nigdzie pojechać – narzeka jedna z lubinianek.

Teraz będzie więcej możliwości wykorzystania bonu. Jak podaje Polska Organizacja Turystyczna, sejm przyjął właśnie nowelizację tzw. ustawy o COVID-19, zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Nowe przepisy znacznie rozszerzają katalog aktywności opłacanych bonami i listę podmiotów turystycznych, które mogą korzystać z programu.

Po zmianach bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Fot. Pixabay

Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie. Nowelizacja stanowi motywację do pakietowania usług, by jak najwięcej przedsiębiorców i specjalistów mogło pozostać aktywnymi zawodowo. W ten sposób program uwzględnia specyfikę zorganizowanego wypoczynku: wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii.

Bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Do końca 2020 roku wykorzystała go jedna trzecia Dolnoślązaków – 92 660 z prawie 300 tys. dostępnych bonów. W całej Polsce w pełni wykorzystanych zostało niewiele ponad 1 mln bonów na ponad 4 mln dostępnych dla rodzin z dziećmi. Bonami można płacić w 20 955 miejscach związanych z turystyką.

– Wygenerowanie bonu jest bardzo łatwe pod warunkiem, że założyło się już swoje indywidualne konto na naszej platformie internetowej PUE ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił polecam nasza instrukcję i film, z którymi samodzielne założenie konta jest proste – dodaje.

Film można obejrzeć TUTAJ.  Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

W bazie Polskiego Bonu Turystycznego znajduje się obecnie ponad 18 tys. przedsiębiorców i jest ona na bieżąco aktualizowana. Listę dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów można znaleźć na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojewódzka akcja informacyjno-edukacyjna pt. „Wirusoochrona”
Następny artykułMOPS przygotował nowe miejsce izolacji dla osób bezdomnych zakażonych koronawirusem