A A+ A++

Wiosna jest tuż za rogiem, a wraz z nią nadchodzi moment zmiany czasu na letni. Każdy z utęsknieniem wyczekuje dłuższych, wiosennych dni. Kiedy i jak zmieniamy czas w marcu 2023 roku?

Koncepcja zmiany czasu sięga XVII wieku, kiedy to Benjamin Franklin przedstawił pomysł przestawiania zegarków, aby lepiej dostosować aktywność człowieka do czasu, gdy jest więcej światła. W Polsce zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, nieprzerwanie od 1977 roku, zmieniamy czas na letni i zimowy. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone, aby lepiej wykorzystać długie godziny światła słonecznego latem. Przesuwając zegary o godzinę do przodu w marcu, “przesuwamy” godzinę światła dziennego z rana na wieczór.

Niedługo zmienimy czas na letni. Następna zmiana czasu, czyli z letniego na zimowy ma miejsce dopiero w październiku. W przeszłości takie rozwiązanie było argumentowane oszczędnością energii poprzez zmniejszenie jej zużycia. W teorii ludzie chodzący wcześniej spać krócej palą światło. Dziś jednak ten mit już upadł. Okazuje się, że nawet jeśli faktycznie podczas czasu zimowego zużywamy mniej energii, jest to bardzo niewielka różnica w porównaniu z czasem letnim, a faktyczna oszczędność zależy w dużej mierze od położenia geograficznego. 

Zobacz również: Wiosenne przesilenie. Jak walczyć ze spadkiem nastroju?

Obecnie zmiana czasu obowiązuje w 70 krajach. Prawie wszystkie kraje Europy przestawiają zegarki tego samego dnia, czyli w ostatnią niedzielę marca, a następnie w ostatnią niedzielę października. Europejskie kraje, które nie przeprowadzają zmiany czasu to Islandia, Białoruś i Rosja. 

Kiedy i jak przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu zimowego na letni w 2023 roku będzie miała miejsce w marcu, z soboty 25 na niedzielę 26. Tradycyjnie zegarki powinniśmy przestawić o jedną godzinę do przodu, czyli z 2:00 na 3:00. 

Częstym pytaniem w kontekście zmiany czasu jest to “czy będziemy spać dłużej, czy krócej”. Odpowiedź jest bardzo prosta. W związku z przestawieniem zegarków o jedną godzinę do przodu będziemy spać o godzinę krócej niż poprzedniej nocy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamochód dachował na DK15. Jedna osoba ranna
Następny artykułWojna polsko-polska o Jana Pawła II. Kto zyska, kto straci, kto da się wciągnąć w kolejny spór