A A+ A++

31 grudnia 2020 odszedł Marian Osuch, co symbolicznie zamknęło epokę publicznego przewoźnika pasażerskiego: PKS.

Marian Osuch całe zawodowe życie przepracował w PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Karierę zaczął w wieku 22 lat, w 1961 roku. Początkowo odpowiadał za przewozy towarowe, co przypadło na lata rozbudowy ostrowieckiej huty.

Następnie przejął komunikację osobową, a jednocześnie w latach 70 ukończył ekonomiczne studia w Krakowie. Po reformie edukacji zorganizował dowóz dzieci do szkół, za co w 1977 roku otrzymał od MEN medal Komisji Edukacji Narodowej.

Po przemianach ustrojowych i rozpadzie PKS, przyczynił się do powstania w 1993 roku Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego. Związek koordynował przedsiębiorstwa powstałe po rozpadzie PKS. Na 167 firm do OZPTS należało 148. Dzięki tej inicjatywie PKS zakupiły w latach 90. tysiąc nowych autobusów. Uratowane zostały w ten sposób przewozy międzymiastowe.

Po wstąpieniu OZPTS do Konfederacji Pracodawców Polskich, Marian Osuch przez 18 lat był członkiem Komisji Trójstronnej. Po 2000 roku pracował jako przewodniczący OZPTS, który przekształcił się w związek Pracodawców Transportu Publicznego.

Od 1999 roku przez 2 kadencje był wiceprezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich (obecnie Pracodawcy RP). Pośród wielu odznaczeń resortowych i państwowych, Marian Osuch jest także kawalerem Orderu Uśmiechu, który sobie bardzo cenił.

Ten urodzony 28 lipca 1939 roku w Krobielicach w powiecie Sandomierskim działacz, wzorował się na swoim krajanie, Adamie Bieniu – politykowi ruchu ludowego, członkowi władz Polskiego Państwa Poziemnego, skazanemu przez Rosjan w moskiewskim „procesie Szesnastu”.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami “Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolscy żołnierze polecieli do Chorwacji. Pomogą ofiarom trzęsienia ziemi
Następny artykułLubelskie morsy powitały Nowy Rok