A A+ A++

W wieku 86 zmarł 12 stycznia w Mińsku z powodu koronawirusem emerytowany metropolita Filaret, pierwszy i honorowy egzarcha całej Białorusi Filaret. 16 grudnia ub.r. stwierdzono u niego ciężkie zakażenie Covidem-19. Pełniąc swój urząd ponad 30 lat piastował jednocześnie szereg ważnych funkcji w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP) a w styczniu 2009 oficjalnie zgłosił swą kandydaturę na stanowisko patriarchy moskiewskiego i całej Rusi po śmierci Aleksego II.

Metropolita Filaret (w świecie Kirił Wachromiejew) urodził się 21 marca 1935 w Moskwie w starej rosyjskiej rodzinie kupiecko-szlacheckiej. Oboje rodziców i starsza siostra uczyli muzyki, a ojciec był nauczycielem w prestiżowej moskiewskiej szkole muzycznej im. Gniesinów i autorem podręcznika do śpiewu kościelnego. Również przyszły hierarcha zdobył średnie wykształcenie muzyczne w zakresie śpiewu chóralnego. W 1957 ukończył seminarium duchowne w Moskwie, a 3 kwietnia 1959 złożył śluby zakonne, otrzymując imię Filaret. 26 kwietnia tegoż roku przyjął święcenia diakonatu. W 1961 ukończył stołeczną Akademię Duchowną, w której następnie zaczął pracować jako wykładowca.

14 grudnia 1961 został wyświęcony na kapłana, po czym nadal pracował w Akademii. W 1963 otrzymał najwyższe godności mnisze – kolejno ihumena i archimandryty. 8 października 1965 Święty Synod RKP mianował go biskupem tychwińskim i pomocniczym metropolity leningradzkiego; sakrę przyjął 24 tegoż miesiąca. 14 maja 1966 został powołany na biskupa dmitrowskiego, wikariusza eparchii moskiewskiej i na rektora Moskiewskiej Akademii Duchownej.

W tym czasie rozpoczął też działalność międzynarodową, reprezentując RKP na różnych konferencjach i zgromadzeniach, zwłaszcza pokojowych, ale także ekumenicznych. W latach 1961-65 był sekretarzem Synodalnej Komisji ds. Jedności Chrześcijan. 9 września 1971 wybrany kilka miesięcy wcześniej patriarcha moskiewski Pimen nadał mu godność arcybiskupa.

18 kwietnia 1973 Święty Synod powołał go na biskupa berlińskiego i niemieckiego, patriarszego egzarchę Europy Środkowej 15 kwietnia 1975 otrzymał godność metropolity. 10 grudnia 1978 Święty Synod RKP mianował go metropolitą mińskim i białoruskim a zarazem patriarszym egzarchą Europy Zachodniej. 14 kwietnia 1981 tenże Synod mianował go przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Stosunków (obecnie Kontaktów) Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, a wkrótce potem został wiceprzewodniczącym synodalnej komisji przygotowującej obchody 1000-lecia chrztu Rusi (w 1988). Na czele OWCS stał do 13 listopada 1989 r. Odtąd był jednym z 6 stałych członków Świętego Synodu RKP.

16 grudnia 1989, na fali przemian politycznych zachodzących w ówczesnym ZSRR, Synod nadał mu tytuł metropolity mińskiego i grodzieńskiego oraz patriarszego egzarchy Białorusi, co oznaczało znaczne rozszerzenie jego kompetencji i podniesienie rangi tamtejszego Kościoła w stosunku do Patriarchatu Moskiewskiego. Obecnie jest to Białoruski Kościół Prawosławny (BKP) w ramach RKP i podporządkowany mu, ale z dużo większym zakresem samodzielności w sprawach wewnętrznych.

Przez cały rok 1991 metropolita Filaret był posłem do Rady Najwyższej ZSRR, a w latach 1990-95 deputowanym do Rady Najwyższej Białorusi (sowieckiej i niepodległej). Od 18 lutego 1992 jego tytuł kościelny brzmiał metropolita miński i słucki, patriarszy egzarcha Białorusi.

Pełnił też szereg innych ważnych funkcji w łonie rosyjskiego prawosławia, m.in. wchodząc w skład lub kierując różnymi komisjami, np. teologicznej.

Święty Synod RKP na swym posiedzeniu 25 grudnia 2013 zwolnił go (miał wówczas 78 lat) z urzędu głowy Kościoła białoruskiego, przyznając mu jednocześnie tytuł honorowego egzarchy całej Białorusi oraz pozostawiając go na stanowisku stałego członka Synodu. W ostatnich latach ze względu na pogarszające się zdrowie nie mógł już prowadzić dotychczasowej działalności kościelnej.

Miał na swoim koncie wiele odznaczeń kościelnych i świeckich – państwowych i społecznych, krajowych i zagranicznych, także polskich. 28 września 2007 został doktorem honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułBiskupi Portugalii: chrześcijaństwo podstawą budowy przyszłości Europy
Następny artykułPapież odpowiedział na list uczestników XX Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II