A A+ A++

Dziś najbliżsi żegnają Arkadiusza Osiaka w jego rodzinnych stronach, w miejscowości Łucka-Kolonia w powiecie lubartowskim. Nie dożył 50. urodzin.

– Stworzył portal od zera, bez wsparcia wielkich koncernów medialnych. Był to pierwszy tego typu serwis w Polsce – Money.pl cytuje Aleksandra Kusza, obecnie wiceprezesa Wirtualna Polska Holding, wieloletniego pracownika Money.pl, którego zatrudnił Arkadiusz Osiak. Pożegnalny tekst redakcji Money.pl przeczytasz tutaj

Jak Arkadiusz Osiak zaczynał?  

W 1997 roku 22-letni Arek Osiak z kolegą i żoną Anią stworzył Wirtualny Serwis Ekonomiczny. Poza domeną i dostępem do internetu przez modem nie miał nic. Rok później serwis działał już w znanej dobrze do dziś domenie money.pl i taką nazwę przyjął.

Money.pl sp. z o.o. powstała w 2000 roku. To jednak nie był początek pasma sukcesów. Pod względem biznesowym spółka przechodziła trudne momenty, ale Arek wierzył w to przedsięwzięcie.

Po paru latach firma zaczęła być rentowna, a on postawił na jej intensywny rozwój. Wybrał drogę, która w połowie pierwszej dekady XXI wieku w portalach internetowych nie była oczywista: postawił na profesjonalną redakcję, której zadaniem było tworzenie autorskich, rzetelnych publikacji.

Ogólnopolskie medium nadaje z Wrocławia

Na stanowisko redaktora naczelnego zatrudnił Tomasza Bonka, który dla Money.pl porzucił „papier”, drukowaną gazetę, co wtedy nie było oczywistą decyzją, prasa drukowana była opiniotwórcza i trzymała się mocno. Stopniowo kilkuosobowa redakcja we Wrocławiu została rozbudowana do kilkudziesięcioosobowej z oddziałem w Warszawie.

Osiak, bo tak o nim wszyscy mówiliśmy, czuł internet jak mało kto w Polsce. Wierzył, że to, co robi, przyniesie mu sukces i dążył do niego konsekwentnie. Miał też niesamowitą zdolność przyciągania do siebie niezwykłych ludzi, którzy razem z nim budowali jego firmę, markę, moneyową rodzinę.

Tomasz Bonek, redaktor naczelny Money.pl w latach 2004-2015 – cytat za Money.pl

Prężnie rozwijany dział handlowy również miał swój potężny oddział w Warszawie, ale serce Money.pl – siedziba spółki, zarządu, szefowie wszystkich działów – biło we Wrocławiu. Adresy Money.pl to Braniborska, Tęczowa, Kościuszki, plac Grunwaldzki – wraz z rozwojem spółki zmieniała siedziby na coraz większe.

Money.pl autorskie od A do Z

Arkadiusz Osiak wiedział, że ludziom potrzebny jest internet, zanim oni sami się o tym przekonali. Dał użytkownikom autorskie treści. Gdy zaczęli ich masowo szukać w internecie, Money.pl był na to gotowy. Aby mogli je znaleźć, stworzył silny dział SEO, który tworzyli mistrzowie pozycjonowania.

Produkty finansowe przez internet? Proszę bardzo – można było założyć lokatę czy wziąć kredyt w banku za pośrednictwem Money.pl, bo wtedy w bankach tylko osobiście w okienku. Oczywiście nadszedł czas, że instytucje finansowe doceniły potencjał sprzedażowy internetu, ale Arek Osiak je wyprzedził.

Autorskie były również wszystkie rozwiązania IT stosowane w Money.pl, bowiem stworzył również duży, kreatywny dział. Kto miał okazję usiąść przed CMS-em (Content Management System, system do zarządzania treścią, za pomocą którego nawet informatyczny abnegat może publikować treści na stronie internetowej) stworzonym przez zespół Money.pl, ten wie, o czym mowa. 

Był prekursorem, a przede wszystkim promotorem tego, co w sieci dobre: wartościowych treści, dążenia do sprostania oczekiwaniom użytkowników. Nigdy nie zapomnę, jak wiele czasu poświęcał tym, którzy internetu od niego chcieli się uczyć. A uczył, szefował i tworzył internet w przyjaznej, niekorporacyjnej atmosferze. Pracowałam z Arkiem ponad dziesięć lat i były to jedne z najlepszych lat mojego zawodowego życia, za co będę mu zawsze bardzo wdzięczna.

Marta Smaga, project manager i później dyrektor działu rozwoju i technologii Money.pl – cytat za Money.pl

Skromny, dobry człowiek 

Arek Osiak był ciepłym, skromnym człowiekiem. Cytowana tu Marta Smaga mówi o nim “dobry człowiek”. Mimo dużego sukcesu, nie brylował na biznesowych bankietach. W garniturze widziałem go zaledwie kilka razy. Stworzył dużą medialną spółkę, ale sam medialny nie był. Nieźle charakteryzuje go to, że mimo biznesowych sukcesów dość długo do Warszawy jeździł pociągiem w wagonie drugiej klasy.

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Arka przekazujemy wyrazy współczucia.

W 2006 r. większościowym udziałowcem spółki zostało niemieckie wydawnictwo Handelsblatt należące do Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck, a 30 proc. udziałów pozostało w rękach Arka Osiaka. W 2009 głównym udziałowcem stała się spółka Holtzbrinck Networks. Współwłaścicielem Money.pl Arkadiusz Osiak przestał być w 2014 roku sprzedając udziały Wirtualnej Polsce, do której portal należy do dziś.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Lex Kamilek? Pierwsze słyszę”. Branża noclegowa ma problem z wdrożeniem nowych przepisów
Następny artykułВырасла колькасць ахвяраў авіяўдару па Канстанцінаўцы: знайшлі целы маці і дзіця