A A+ A++

Data dodania: 2021-03-26 (09:12)
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Ostatnie godziny handlu na rynku FX przyniosły spadek eurodolara poniżej 1,18 USD, a EUR/PLN zanotował najwyższe poziomy od 2009r. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6313 PLN za euro, 3,9303 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1802 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4092 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,461% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie 24h na rynku walutowym przyniosło spadek kursu eurodolara do najniższego poziomu od listopada 2020r. Mocniejszy dolar tradycyjnie waży na nastrojach wokół EM, w tym na PLN. Rynek dyskontuje bardziej efektywny system szczepień i radzenia sobie (na obecnym etapie) z pandemią w USA vs działania podejmowane w Europie, co implikuje szybsze tempo odbicia gospodarczego. Dodatkowo do układanki w zakresie ryzyka na rynkach doszła blokada kanału Sueskiego (rynek spodziewał się godzin, tymczasem część analiz mówi nawet o tygodniach do udrożnienia przepływu) czy wzrost napięcia na linii USA/UE – Chiny za sprawą prowincji Xinjiang. Lokalnie EUR/PLN zbliżył się do okolic 4,65 PLN ostatni raz notowanych w 2009r. Szeroki rynek nie wspiera kwotowań walut EM. Dodatkowo lokalnie nad rynkiem „wisi” kwestia kredytów w CHF (przesunięta na 14/04) oraz gołębia polityka NBP. W komunikatach RPP czytaliśmy iż mocniejszy PLN ograniczał potencjał odbicia, co rynek odebrał (wraz z interwencjami osłabiającymi) jako przyzwolenie na rozegranie słabszego złotego.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. NBP przeprowadzi emisję bonów. Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na sygnały ze szczytu Unijnego oraz popołudniowe dane z USA (m.in. wydatki za luty).

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN testuje okolice 4,63 PLN po nieudanej próbie podbicia wyżej. Teoretycznie jednak, jeżeli zakres 4,63-4,65 PLN zostanie wybity, to kolejna wyraźna strefa oporu to dopiero 4,89-4,9 PLN. Koszyk BOSSA PLN jest najniżej od października 2020.

Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPółfinał AMP dla Uczelni Państwowej w Zamościu
Następny artykułCezary Żak w oparach wielkanocnego absurdu