A A+ A++

Notowania złota pobiły rekord ustanowiony dziewięć lat temu. Sprawdzamy, jak bezpiecznie inwestować w ten kruszec.

materiał powstał przy współpracy z ASCOIN

Od początku pandemii koronawirusa złoto nieustannie drożeje. We wtorek cena uncji tego szlachetnego metalu poszybowała do poziomu 1976 dolarów, pobijając ustanowiony dziewięć lat temu rekord 1921,17 dolarów.

Wzrost cen nie jest chyba specjalnym zaskoczeniem. W okresie globalnego niepokoju inwestorzy masowo pozbywają się ryzykownych aktywów i przenoszą kapitał do tzw. bezpiecznych przystani. Taką bezpieczną przystanią może być właśnie złoto.

Warto sprawdzić: Czy na blasku diamentów można jeszcze zarobić

Złoto funkcjonuje jako lokata kapitału już od kilku tysięcy lat. Niezależnie od siebie zostało uznane za wartościowe w różnych miejscach świata, kulturach, a także okresach historycznych. Działo się tak, ponieważ zarówno dawniej, jak i dziś złoto dawało i daje jego posiadaczom szereg korzyści.

Monety i sztabki

Warto kupować złoto w formie fizycznej, w postaci monet lub sztabek. To zupełnie inny instrument finansowy, niż „papierowe złoto” – czyli certyfikaty niejasno powiązane z kruszcem. Takie papiery czy certyfikaty to obietnica, że ktoś odda nam tyle pieniędzy, ile warta jest określona ilość złota. Jednak nie chroni przed zawirowaniami wokół emitenta i rzadko jest powszechnie akceptowane.

Jedną z najprostszych metod inwestycji w fizyczne złoto jest zakup monet bulionowych. Monety te, zwane również lokacyjnymi, najczęściej wybijane są z czystego złota próby 999. Oznacza to, że – w odróżnieniu od monet numizmatycznych – o zmianie ich ceny decydują notowania kruszcu. Do najpopularniejszych monet inwestycyjnych należą m.in. afrykański Krugerrand, kanadyjski Maple Leaf, austriacki Wiener Philharmoniker czy amerykański American Eagle. Monety te są rozpoznawane przez dilerów na całym świecie, więc nie ma większego problemu z ich odsprzedażą. Również Polska ma swoją unikatową monetę bulionową zwaną Orzeł Bielik, której emitentem jest NBP.

Warto sprawdzić: Inwestor musi działać jak detektyw na rynku sztuki

Kolejnym sposobem na inwestycję w złoto w fizycznej postaci jest zakup sztabek. Na rynku można znaleźć sztabki o różnej gramaturze. W zależności od potrzeb i preferencji inwestorów można zakupić zarówno jednokilogramową sztabę, jak i tę jednouncjową, a nawet mniejszą. Sztabki cieszą się większą popularnością przy dużych transakcjach. Warto bowiem wiedzieć, że uncjowa sztabka zawsze będzie tańsza od monety o tej samej wadze.

Tylko wiarygodny sprzedawca

Trzeba pamiętać, że złoto to nie inwestycja, a oszczędność. W złocie lokujemy swoje nadwyżki finansowe. Jednak nie powinno się kupować złota na kredyt. Może to w przyszłości przysporzyć sporo kłopotu, jeśli będziemy mieli problem ze spłaceniem długu.

Wybierając sprzedawcę złota i innych metali szlachetnych, warto porównywać nie tylko ceny. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy oferowane przez niego sztaby posiadają akredytację London Bullion Market Association, czyli Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców.

Należy unikać anonimowych pośredników oferujących kruszec po zaniżonych cenach. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zakupiony od nich towar będzie miał niską jakość i trudno będzie go odsprzedać.

– Przed dokonaniem zakupu koniecznie zwróćmy uwagę, czy dystrybutor posiada fizyczny adres i punkt, w którym można towar wziąć do ręki i odebrać – radzi Patrycja Wdowczyk, dyrektor operacyjny Ascoin, spółki zajmującej się sprzedażą złota inwestycyjnego i doradztwem w tym zakresie.

– W naszym salonie w Warszawie profesjonalni doradcy mogą fizycznie zaprezentować większość oferowanych przez nas produktów, a także odpowiedzieć na każde pytanie związane z rynkiem metali szlachetnych. Na miejscu mo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLębork z dodatkowymi środkami na rewitalizację
Następny artykułWypadek Biała Podlaska