A A+ A++

Zlew kuchenny Fot. Shutterstock

Od czego zacząć? Wielkość zlewozmywaka i jego kształt

Oczywiste jest, że idealny zlewozmywak to przede wszystkim taki, który świetnie spełnia swoje zadanie służąc wszystkim domownikom. Wielkość powinna więc zależeć od liczby osób mieszkających w domu, ale także od wymiarów mebli kuchennych i rozmiarów samego pomieszczenia. Podstawowy model może stanowić zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem o długości 75 cm. W mniejszych pomieszczeniach lepiej jest postawić na model 60 cm. Tam zaś, gdzie mieszka duża rodzina i zmywania jest bardzo dużo, świetnie sprawdzi się np. zlewozmywak o dwóch komorach. Wbrew pozorom współczesne zlewozmywaki to nie tylko prostokąty i kwadraty. Dostępne są również modele o zaokrąglonych krawędziach lub trójkątne zlewy narożne. Wybór powinien być uzależniony od upodobań, rozkładu mebli w pomieszczeniu i przede wszystkim jego stylu.

Po co ociekacz lub dwie komory?

Brak miejsca wymusza na nas zamontowanie możliwie kompaktowego zlewozmywaka. Gdy mamy go nieco więcej, powinniśmy zastanowić się nad ociekaczem lub dodatkową komorą. Pierwszy pomaga podczas zmywania naczyń, które można na nim odstawić. Mniejsza komora dodatkowa to wygoda, która ukazuje się w pełni wtedy, gdy większą zajmują naczynia do mycia, my zaś potrzebujemy np. szybko opłukać owoce. 

Jaki materiał wybrać?

ZlewozmywakZlewozmywak Fot. Shutterstock

Zlewozmywaki wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, gdzie każdy posiada jakieś zalety. W przypadku najtańszych modeli z blachy najbardziej zachęcająca jest właśnie cena. Niestety, zwłaszcza te o gładkiej powierzchni bardzo łatwo będzie zarysować. Bardziej wytrzymałe są solidniejsze zlewozmywaki chromoniklowane, jednak i ich nie należy zbyt mocno testować pod względem wytrzymałości na uderzenia lub porysowanie. Ceramiczne zlewozmywaki są znacznie bardziej odporne, łatwe w czyszczeniu i całkiem estetyczne, ale również ciężkie. Nie można ich również czyścić szorstkimi ściereczkami, ani też używać żrących środków chemicznych. Zlewy kompozytowe ciekawie imitują np. kamień, występują w wielu barwnych odmianach i można je kupić za znacznie niższą cenę, niż zlewy granitowe. Ostatni to z kolei duża pewność odnośnie jakości i trwałości na całe lata, ale poza wspominaną wysoką ceną wymaga też wzmocnionej szafki na której znajdzie oparcie. 

Jakie są sposoby montowania zlewu?

Zlewozmywaki możemy zamontować w kuchni na przynajmniej kilka sposobów. Najprostszy sposób polega na osadzeniu zlewu na korpusie odpowiednio dobranej rozmiarem szafki. W innym wariancie montażu należy nałożyć zlew na otwór wycięty w blacie. Trzecią możliwością jest z kolei zamocowanie zlewozmywaka bezpośrednio na ścianie. Wówczas konieczne jest posłużenie się specjalnym  stelażem. Musi być on odpowiednio dobrany do ciężaru, który będzie na nim zawieszony.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZP.272.16.2020 INFORMACJA Z OTWARCIA OFERT
Następny artykułDorabianie do emerytury lub renty – limity od 1 września 2020 r.