A A+ A++

Zwrócono uwagę, że w mijającym tygodniu skala podwyżek na poszczególnych stacjach sięgała nawet 20 gr na litrze oleju napędowego, który średnio drożał o 10 gr do poziomu 6,24 zł/l. “Mniejsze podwyżki notujemy w przypadku benzyn, średnio od 5 do 7 gr na litrze. Wzrost cen oznacza, że coraz mniej stacji będzie oferowało paliwa, a zwłaszcza olej napędowy w cenach poniżej 6 zł za litr” – dodano.

Analitycy wskazali, że średnie ceny paliw wyniosły odpowiednio dla:

  • benzyny bezołowiowej 95 – 6,11 zł/l (+7 gr/l);
  • bezołowiowej 98 – 6,87 zł/l (+5 gr/l);
  • oleju napędowego – 6,24 zł/l (+ 10 gr/l);
  • autogazu – 3,22 zł/l (+6 gr/l).

“Ceny paliw rosną więc do poziomu z listopada ub. roku, ale w porównaniu do stycznia ubiegłego roku mniej płacimy za bezołowiową 95 i diesla odpowiednio o 12 i 17 gr/l, natomiast za bezołowiową 98 i diesla płacimy więcej odpowiednio o 9 i 32 gr/l” – wskazano.

Refleks zwrócił uwagę, że ceny marcowej serii kontraktów na ropę Brent trzeci tydzień z rzędu kończą wzrostami. W piątek rano ropa Brent kosztowała około 79 dol. za baryłkę i była najdroższa od połowy października 2024. Dodano, że od początku roku ropa podrożała blisko 5 dol. za baryłkę.

W opinii analityków Refleksu oczekiwane pogorszenie warunków pogodowych na półkuli północnej wpływa na zauważalnie większy wzrost cen olejów opałowych i diesla niż np. benzyn. “Nie zmienia to faktu, że pierwszy kwartał roku jest okresem sezonowo niższego zapotrzebowania na ropę naftową” – zauważono.

Analitycy dodali, że w kontekście ryzyka geopolitycznego “rynek zastanawia się”, jak twarde stanowisko wobec Iranu może zająć nowy prezydent USA i czy może to wpłynąć na ograniczenie eksportu irańskiej ropy naftowej do Azji, głównie Chin. “Eksport ropy irańskiej w 2024 r. osiągnął poziom 1,7 mln baryłek dziennie i był ponad 50 proc. wyższy niż w roku 2022. Głównym odbiorcą ropy irańskiej pozostają Chiny. Iran jest członkiem porozumienia OPEC+, ale nie jest objęty limitami wydobycia” – wyjaśniono.

Czy możemy spodziewać się poprawy sytuacji? O tym mówiła w rozmowie z Michałem Zielińskim na antenie Radia RMF24 Urszula Cieślak, ekspertka z biura Reflex:

Radio RMF24

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24
Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUnikatowa moneta na polskim rynku. Tylko 700 sztuk na cały świat
Następny artykułНа Курщині українські військові знищили власний танк “Абрамс”