A A+ A++

Nie karać, a edukować – z takiego założenia wychodzi Rumia, która wprowadza kolejny element edukacyjny w systemie odbioru odpadów komunalnych. Pracownicy firmy wywozowej będą umieszczać na pojemnikach, workach lub odpadach specjalne naklejki z napisem „zła segregacja odpadów”. Oznaczone w ten sposób śmieci nie będą odbierane, dopóki nie zostaną prawidłowo posortowane.
 

Lekcja dla nas wszystkich

Decyzja o wprowadzeniu nowych ogólnopolskich zasad dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi zapadła pod koniec 2019 roku. Wcześniej, zgodnie z deklaracją, każdy obywatel mógł samodzielnie zdecydować, czy segreguje odpady i płaci mniej, czy rezygnuje z selekcji i płaci więcej. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych rząd zdecydował jednak, że po zmianie przepisów segregacja śmieci będzie obowiązkowa.
 

Samorządy wprowadzały nowe prawo etapowo, w zależności od możliwości oraz potrzeb. W Rumi aktualne zasady funkcjonują od 1 lutego tego roku. Od tego dnia na osoby, które nie stosują się do obowiązku segregacji, zgodnie z prawem, gmina zmuszona jest nałożyć „karną stawkę” – władze miasta zdecydowały, że będzie to 100 złotych miesięcznie od osoby. W przypadku budynków wielolokalowych nieprzestrzeganie tego obowiązku rodzi odpowiedzialność zbiorową.
 

Najpierw upomnienie

Rumia woli edukować niż karać, dlatego pierwszym ostrzeżeniem dla osób niesegregujących śmieci jest nieodebranie odpadów przez firmę wywozową. Zdarzało się jednak, że mieszkańcy nie wiedzieli, dlaczego nie zostały one zabrane sprzed posesji. Aby lekcja ekologii była skuteczniejsza, urząd miasta, wspólnie z firmą wywozową, zdecydował się wprowadzić ostrzegawcze naklejki.
 

Jeśli odpady będą nieprawidłowo posegregowane lub ze względu na typ i gabaryty nie będą podlegać odbiorowi podczas regularnych kursów śmieciarek, wówczas zostaną one oznaczone specjalną naklejką. To sygnał dla mieszkańców, że wymagana jest ponowna segregacja oraz umieszczenie odpadów w worku lub pojemniku odpowiednim dla danej frakcji. Prawidłowo wypełniony worek lub pojemnik zostanie odebrany przez firmę wywozową podczas kolejnej wizyty, która odbędzie się zgodnie z harmonogramem. Natomiast odpady, które nie są odbierane podczas regularnych kursów, należy usunąć i zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
 

Ostateczne rozwiązanie

W sytuacji powtarzającej się nieprawidłowej segregacji, wobec właściciela nieruchomości zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zmierzające do nałożenia podwyższonej opłaty za odbiór odpadów – wspomniane 100 złotych miesięcznie od osoby.
 


W przypadku wątpliwości, co najmniej na dzień po otrzymaniu ostrzegawczej naklejki, należy skontaktować się z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Rumi  (tel. 58 671 03 96) lub z Urzędem Miasta Rumi (tel. 58 679 65 31/32).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Giżycko: RUSZYŁ KONKURS PLASTYCZNO-FILMOWY PN. „ARTYSTYCZNY PRZEWODNIK”
Następny artykułKolejne środki unijne trafią do Rumi