A A+ A++

Wczorajszej nocy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w Łasku były bardzo złe.  Stężenie rakotwórczych substancji przekroczyło dopuszczalne normy aż o 1796%! Wieczorne bieganie czy spacer najlepiej sobie darować i pozostać w domu przy zamkniętych oknach. Na zewnątrz lepiej wybrać się rano, gdy wartości smogu są nawet pięciokrotnie niższe niż wieczorem.

W Łasku z piecami centralnego ogrzewania jest bardzo źle, a mieszkańcy używają ich nieodpowiedzialnie, ale nasze miasto nie różni się zadymieniem od innych polskich miast. Obowiązuje ta sama zasada, że największy smog pojawia się z momentem nadejścia ciszy nocnej. Po godz. 22.00, gdy mieszkańcy powoli kładą się spać, piece działają pełną parą produkując duże ilości smogu. Najgorzej niestety jest w domach ze starymi piecami.

W Łasku czujnik zlokalizowany na ul. Narutowicza pokazał dziś, 18 stycznia o godz. 11.02:

– PM10 79 µg/m³  stan przekroczony o 157 % (norma WHO: 50 µg/m³ )

PM10 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 10 mikrometrów (jedna tysięczna milimetra) lub mniej.

– PM2,5 75 µg/m³  stan przekroczony o 297 %  (norma WHO: 25 µg/m³)

PM2.5 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) lub mniej.

Bardzo złe powietrze było wczoraj, 17 stycznia o godz. 23.00

– PM10 919 % 460 µg/m³
– PM2.5 1796 % 449 µg/m³

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są mniejsze lub równe 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go, jako najbardziej szkodliwy i niebezpieczny pył wśród zanieczyszczeń powietrza. Przyczyn tego należy upatrywać w wielkości jego cząsteczek. Są na tyle małe, ze mogą przenikać przez pęcherzyki płucne wprost do krwiobiegu. Długotrwała ekspozycja i oddychanie powietrza z pyłem PM2.5 może skracać średnią długość życia. W przypadku krótkich styczności z pyłem skutkować ona może zwiększonym ryzykiem na wystąpienie chorób układu oddechowego i krwionośnego. Pył PM2.5 może powodować również bezpośrednio po zetknięciu się takie objawy, jak kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Ponadto oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii. 

PM10 to pył, którego cząstki są nie większe aniżeli 10μm. Powstaje on w wyniku procesu spalania paliw stałych i ciekłych. Pył ten może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi, w tym dym, sadzę, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzopireny i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.  Podobnie jak pył PM2.5, pył PM10 jest również szkodliwy dla naszego zdrowia. 

Aktualny stan powietrza można sprawdzać na stronie: https://tiny.pl/r5vlw

Źródło: Airly.eu

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczypiorniści o włos od wygranej z Hiszpanią. “Robimy stałe postępy”
Następny artykułGmina zorganizuje transport na szczepienia