A A+ A++

Akcje spółki Creotech Instruments, polskiego producenta systemów elektronicznych i podzespołów satelitarnych, osiągnęły w momencie otwarcia (12 października br.) na rynku NewConnect wartość 76,99 PLN – to o 26,2 proc. więcej w relacji do kursu odniesienia (61,00 PLN). Jak zaznaczono, do obrotu trafiło 1 mln akcji serii A, 62.752 akcje serii B, 67.300 akcji serii C, 102.000 akcji serii D, 71.000 akcji serii E, 68.000 serii F, 30.180 akcji serii G, oraz 185.000 akcji serii H.

Swoją ofertę publiczną, obejmującą 185 tys. akcji serii H, spółka przeprowadziła wiosną tego roku – pozyskując z niej blisko 11,3 mln PLN. Jak zapewniono, środki zostały przeznaczone na rozbudowę linii produkcyjnych do montażu elektroniki w celu zwiększenia skali działalności. Ponadto, Creotech kontynuuje prace związane z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi EagleEye i podniesienia na najwyższy poziom rozwoju (TRL9) technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat.

W sierpniu br. spółka informowała o pierwszej komercyjnej współpracy w zakresie budowy konstelacji trzech satelitów, opartej na tej autorskiej platformie. Zlecenie realizowane jest pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej w ramach projektu PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites), stanowiącego element programu Szafir oraz planu opracowania narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby polskich sił zbrojnych.

Debiutowi Creotech Instruments na warszawskiej giełdzie towarzyszyło oficjalne wystąpienie zarządu spółki i kierownictwa GPW. Na podium uroczystości, wraz z przedstawicielami spółki, “zagościł” demonstracyjny model platformy mikrosatelitarnej HyperSat. “NewConnect jest tutaj pierwszym naszym krokiem, ale nasze ambicje są dużo, dużo większe” – wskazał w swoim okolicznościowym wystąpieniu prezes Creotech Instruments, dr hab. Grzegorz Brona.

Creotech staje się pierwszym reprezentantem branży kosmicznej na naszym rodzimym parkiecie. Chcielibyśmy, aby rynek NewConnect był początkiem naszej drogi na rynku giełdowym. Jesteśmy świadomi, że status spółki publicznej pozwoli nam otworzyć wiele nowych możliwości. W najbliższym czasie zamierzamy konsekwentnie budować wartość naszej spółki, realizując strategię rozwoju i dbając o rzetelną komunikację z inwestorami.

Prezes Grzegorz Brona, że nadrzędnym celem w bieżącym rozwoju spółki jest wystrzelenie w latach 2023-2024 pierwszych mikrosatelitów obserwacji Ziemi opartych na platformie HyperSat oraz rozpoczęcie komercyjnej dystrybucji instrumentów o wartości ok. 1-4 mln USD każdy, w liczbie do kilkudziesięciu sztuk rocznie. Realizacji tego zamysłu ma umiejscowić spółkę Creotech w gronie kilkunastu firm na świecie zdolnych oferować mikrosatelity i całe konstelacje mikrosatelitarne dostosowane do potrzeb klienta. “Platforma HyperSat jest przeznaczona do realizacji misji kosmicznych przez satelity o masach od 10 do 60 kg (z możliwością przeskalowania w przyszłości do masy 120 kg)” – wskazują przedstawiciele firmy.

Od 2012 roku [spółka Creotech] rozwija się w sektorze kosmicznym, budując know-how, budując własne technologie – to nie są technologie, które kupujemy od innych spółek, […] polegające na tym, że spółka montuje podzespoły innych firm – od 2012 roku dość systematycznie rozwijamy własne technologie, które zostały już sprawdzone przez Europejską Agencję Kosmiczną; które zostały sprawdzone przez szereg innych podmiotów międzynarodowych, w tym przez duże firmy […] My po prostu bardzo dobrze potrafimy robić to, co robimy.

Podkreślono, że rynek mikrosatelitów to dynamicznie rosnący segment rynku kosmicznego. Dzięki miniaturyzacji i rosnącej liczbie zastosowań, oczekiwany jest ponad pięciokrotny wzrost wartości rynku lekkich satelitów w okresie 2019-2029 – na koniec 2029 roku wartość ta może osiągnąć nawet 53 mld USD.

Creotech Instruments to jedna z dłużej istniejących polskich firm produkujących i dostarczających na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną, wysoko zaawansowaną elektronikę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych. Spółka działa także w obszarze lotniczych systemów bezzałogowych, gdzie dostarcza urządzenia i oprogramowanie do nadzoru ruchu dronów. Jak się podkreśla, urządzenia Creotech Instruments brały udział w 26 projektach sektora kosmicznego, w tym w 10 misjach kosmicznych – z czego 4 zostało zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułII liga K: Sześć zespołów z kompletem punktów na koncie
Następny artykułŚwiebodzickie Aleje Lipowe wyremontowane