A A+ A++

Głosowanie już zaczęło się. Potrwa do 29 maja. Zaś 3 czerwca przedstawimy najlepsze – Waszym zdaniem – zielone miejsca w mieście i w regionie. W kategoriach “Białystok” oraz “Województwo” mamy po dziewięć propozycji. Wyłoniliśmy je spośród licznych, nadesłanych przez Was – nasi drodzy Czytelnicy – zgłoszeń.

SUPERMIASTA. ZGŁOSZENIA BIAŁYSTOK

SUPERREGIONY. ZGŁOSZENIA PODLASKIE

Ogrody Branickich – perła wśród białostockich parków. Powstał przy rezydencji Jana Klemensa Branickiego w stylu francuskim. Składa się z kilku części. Największe wrażenie robi dziś salon ogrodowy. To ta część z parterami bukszpanowymi, obsadzanymi kolorowymi kwiatami. Tu stoją rzeźby tworzące ciąg w alei głównej – to bóstwa oraz wazy. Dodatkowo znajdują się tu też alegorie znaków zodiaku oraz żywiołów. Wreszcie tu zrekonstruowano Pawilon pod Orłem. Pozostałe elementy założenia – jak ogród dolny, ogród chiński i boskiety – czekają jeszcze na barokowy kostium nałożony tu na nowo. 

Planty – powiedzieć, że to najpopularniejsze, weekendowe miejsce spacerów białostoczan to nic nie powiedzieć. Wystarczy wyjść na aleję Zakochanych lub bulwary Mariana Zyndrama Kościałkowskiego w sobotnie lub niedzielne, letnie popołudnie. Tłum zawsze jest tu ogromny, a kolejki do lodów i gofrów są takie, że trzeba dłuższą chwilę poczekać. Nieco luźniej jest w dni pracy. Wtedy miejsce opanowują matki i ojcowie z dziećmi, które mają tu ulubiony plac zabaw oraz seniorzy, którzy opanowują ławeczki wkoło fontanny. 

Las Solnicki – dziś jest o nim głośno niekoniecznie z powodów zielonych. Część lasu nazywana jest przeszkodą lotniczą, której miasto chce się pozbyć, by pas na Krywlanach udostępnić podobno większym samolotom. Choć do końca nikt nie potrafi określić jakim. By tak się stało, hektary musiałyby pójść pod topory drwali. Las zaczyna się za ulicą Ciołkowskiego i przechodzi aż poza granice administracyjne Białegostoku.  

Tereny przy ulicy Fredry – popularne miejsce rekreacyjne na osiedlu Wygoda. Starsi mieszkańcy Białegostoku znają te tereny pod nazwą stawów Kocha. Przez lata teren wkoło zbiornika wodnego był jednak nieużytkiem. W ciągu kilku lat udało się zrealizować tu rozległy kompleks rekreacyjno-sportowy. Przy stawie powstały ścieżki spacerowe i stanęły ławeczki. Jest tu też psi park. W parku zlokalizowano zabawki na dużym placu zabaw oraz boiska sportowe. Jest tu też skatepark. 

Bulwary św. Jana Teologa – park stworzony z pomocą budżetu obywatelskiego na TBS-ach. Został założony między ulicami Zbigniewa Herberta i księdza Zdzisława Peszkowskiego. Mieszkańcy wymyślili tu kilka przestrzeni. Jest więc plac zabaw dla najmłodszych. Jest siłownia pod chmurką. Jest też osiedlowy amfiteatr. Są tereny zielone oraz ścieżki spacerowe. Wreszcie jest też drewniany pomost pozwalający przejść nad podmokłymi terenami przez niewielki zagajnik. 

Park Konstytucji 3 Maja i Zwierzyniec – wielki zieleniec – zwany zielonym klinem – którym można wyjść aż poza śródmieście Białegostoku. Park Konstytucji 3 Maja ciągnie się między ulicami 11 Listopada i Zwierzyniecką. Tu znajduje się zielony pomnik Konstytucji 3 Maja, ale też pomniki Katyński i 42. Pułku Piechoty. Tu też znajduje się współczesny białostocki zwierzyniec – Akcent ZOO, gdzie można spotkać przedstawicieli fauny żyjącej w naszym regionie. Z kolei Zwierzyniec to dziś las od ulicy Zwierzynieckiej do Ciołkowskiego. Na jego części założony został rezerwat przyrody. W czasach Branickich były to tereny Zwierzyńca. 

Park Lubomirskich – zabytkowy park w Dojlidach. W sumie mało znany nawet wśród białostoczan. Z jednej strony źle. Z drugiej – dobrze. Źle, bo to ważne miejsce na historyczno-zabytkowej mapie Białegostoku. Dobrze – bo nie jest odkryte i zadeptane, a przez to wciąż lokalne. Dziś to lekko zapomniany obszar, ale mieszkańcy Dojlid mówią, że lepsze to niż betonoza z polbrukowymi alejkami i równo przystrzyżonymi trawnikami. 

Skwer księdza Michała Sopoćki – uporządkowany fragment terenów nad rzeką Białą na wysokości sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Został urządzony przy okazji beatyfikacji księdza Michała Sopoćki jaka miała miejsce w roku 2008. Liczne nasadzenia zmieniły krajobraz w sąsiedztwie świątyni. Mieszkańcy Białostoczku dostali teren zielony. A białostoczanie zobaczyli, jak mogłyby wyglądać nadrzeczne skwery osiedlowe. Miał to być zresztą też pierwszy etap bulwarów wzdłuż rzeki Białej, o jakich mowa jest przynajmniej od roku 2006. 

Stawy Dojlidzkie – zalew na rzece Białej w południowo-wschodniej części Białegostoku to zaledwie jeden ze stawów dojlidzkich. Pomiędzy poszczególnymi stawami znajdują się groble, którymi można je obejść. To też dobre miejsce do podglądania awifauny, a nawet… bobra, który ostatnio urządził sobie na stawach swoje domostwo. Jeden ze stawów jest popularnym miejscem rekreacyjnym. Nad jego południowym brzegiem powstał Ośrodek Sportów Wodnych. 

Supermiasta, Superregiony. Wybierzcie najlepsze zielone miejsca w Białymstoku i Podlaskiem Fot. Agencja.Wyborcza.pl

Zielone Superregiony. Podlaskie 

Carska Droga – popularny trakt przez Biebrzański Park Narodowy. Prowadzi ze Strękowej Góry w kierunku Osowca i Goniądza. Tu można spotkać się oko w oko z łosiem. Przy trasie powstały miejsca, gdzie można podejrzeć przyrodę. Są to wieże widokowe czy kładki w głąb bagien. Często fauna – w postaci zaskrońców czy żab – wychodzi tu wręcz na drogę. Na północnym końcu trasy na miłośników militariów czeka twierdza w Osowcu. 

Suwalski Park Krajobrazowy – tajemnicza kraina jezior i pagórków na północ od Suwałk. To tu znajduje się najwyższa góra w regionie. To Rowelska Góra mierząca 298,1 m n.p.m. W Suwalskim Parku Krajobrazowym znajduje się też podlaska Fudżijama – Góra Cisowa. W SPK wreszcie znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza sięgające 108,5 m głębokości. 

Silvarium i Arboretum – dwa miejsca w Puszczy Knyszyńskiej. Silvarium zlokalizowane zostało przy siedzibie leśników w Poczopku (niespełna 10 kilometrów przed Krynkami). To ogród z ziołami, głazami, wolierami, gdzie można zobaczyć puszczańskie ptactwo czy informacjami na temat flory i fauny. Z kolei Arboretum – znajduje się w Kopnej Górze, w połowie drogi między Supraślem a Krynkami – to leśny park w dolinie rzeki Sokołdy, gdzie poznać można lepiej puszczańskie drzewa.  

Góra Strękowa – cudowny punkt widokowy, z którego można oglądać rozlewiska Narwi i Biebrzy. Znajduje się tuż przy trasie z Białegostoku – przez Jeżewo Stare i Wiznę – do Łomży. Z wysokości 126,9 m n.p.m. widać szeroką panoramę okolicy. Tuż pod wzgórzem przepływa majestatycznie Narew. Na zachód – Biebrza, która w okolicach Rusi wpada do Narwi. Wiosną to teren migracji ptactwa wodnego, które można podpatrywać godzinami. To też góra z historią. Góra Strękowa była miejscem, gdzie we wrześniu 1939 roku znajdował się punkt, z którego obroną kierował Władysław Raginis. 

Plaża w Bondarach – popularny teren rekreacyjny nad Zalewem Siemianówka w gminie Michałowo. Znajduje się w sąsiedztwie wsi Bondary, na północno-zachodnim krańcu Siemianówki – zalewu stworzonego na rzece Narew. Bondary to jednak nie tylko plaża. Będąc tu warto zabrać np. dwa kółka, by wybrać się do Cisówki – wsi związanej z nieżyjącym już redaktorem “Kartek” Bogdanem Dudko, opisywanej przez Jacka Podsiadło. Warto też podjechać na groblę, którą przebiega linia kolejowa na Białoruś czy do nieistniejącej wsi Łuka. 

Puszcza Białowieska – o puszczy można pisać elaboraty. Dlatego my sprowadzimy opis do jednego zdania. Kraina żubra, do niedawna jedyny polski obiekt przyrodniczy na liście UNESCO. Tyle. 

Kładka Nowy Lipsk – Jałowo – kładkę przez Narew ze Śliwna do Waniewa (dziś częściowo uszkodzoną) zna wiele osób. A co powiecie na kładkę z Nowego Lipska do Jałowa? Wiedzie przez Biebrzę w jej górnym odcinku. To wciąż mało znana atrakcja turystyczno-przyrodnicza, z pewnością warta rozpropagowania. Będąc w okolicy, należy pamiętać o innej atrakcji. To Muzeum Pisanki w Lipsku. 

Wigierski Park Narodowy – jeszcze jedna atrakcja z północy województwa. Wigierski Park Narodowy obejmuje wspaniałe tereny nad jeziorem Wigry. I – tradycyjnie – nie brakuje tu ścieżek, punktów widokowych oraz miejsc do obcowania z przyrodą. Punktem górującym nad jeziorem Wigry jest niezmiennie klasztor pokamedulski. 

Osada wydmowa – z wydm słynie Łeba i Słowiński Park Narodowy. Słynie z nich też litewsko-rosyjska mierzeja Kurońska. Słynie z nich też… wieś Grądy Woniecko w okolicach Wizny! Osada znajduje się nad brzegiem Narwi, w otulinie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie jest przyszłość reklamy internetowej?
Następny artykułRusza “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Minister Buda podał TERMIN