A A+ A++

W ubiegłym roku Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka przystąpiło do piątej edycji programu “Moje miejsce na Ziemi” i otrzymało dotację z Fundacji ORLEN na sfinansowanie projektu “Zielone muzeum, czyli etnołogródek na placu”.

Zielone muzeum, czyli etnołogródek na placu

Celem projektu jest stworzenie ogrodu muzealnego w dostępnej zielonej strefie na tyłach budynku muzeum. Przestrzeń ta ma stać się w przyszłości miejscem organizacji wielu ciekawych warsztatów i spotkań proekologicznych z zakresu etnobotaniki, opartych na dawnych tradycjach ogrodniczo-kulinarne. W ramach projektu, w listopadzie 2022 roku rozpoczęły się pierwsze zajęcia, skierowane do różnych grup wiekowych z terenu miasta Rudy Śląskiej. Warsztaty skupiają się na idei recyklingu oraz poszerzaniu wiedzy z zakresu realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Pierwsze zajęcia odbyły się przy współudziale Szkoły Podstawowej nr 41 w Rudzie Śląskiej. Młodzież klasy 5 wraz z pracownikami Muzeum odpowiedziała na pytanie “Czy nasze prababcie były zero-waste?”. Pod koniec grudnia odbyło się spotkanie z seniorami z Dziennego Domu “Senior – Wigor”, na którym uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę o zielarstwie, a zajęcia prowadziła biolog botanik Anna Ośmiałowska. Kolejne warsztaty zaplanowano na wiosnę.

Wiosenna rewitalizacja ogrodu muzealnego

Wraz z nadejściem pierwszych oznak wiosny, Muzeum rozpoczęło tworzenie boksów ogrodowych i drewnianych skrzyń, częściowo z recyklingu, m.in. ze starych drewnianych gablot muzealnych, które docelowo zostaną wypełnione kwiatami, warzywami i ziołami. Pierwsze wysiewy miały miejsce w połowie marca i są kontynuowane w kwietniu, a już widać pierwsze efekty. Warzywa zaczynają rosnąć na grządkach, krzewy owocowe puszczać pąki, a rozsady, które zostały zabezpieczone przed marcowym mrozem, zielą się na parapetach muzealnych okien. Muzealnicy penetrują pobliskie centra ogrodnicze oraz własne ogrody w poszukiwaniu atrakcyjnych sadzonek, a coraz częściej przyjaciele Muzeum przynoszą kwiaty.

Realizacja projektu “Zielone muzeum, czyli etnołogródek na placu” ma na celu aktywizację społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i popularyzację.

Projekt Zielone muzeum, czyli etnołogródek na placu sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowości na Steam. Nie tylko Star Wars Jedi: Survivor – to będzie mocny tydzień dla graczy pecetowych
Następny artykułOd 26 kwietnia nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich