A A+ A++

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) przyjęło w czwartek rezolucję, popierającą ściganie zbrodni przeciwko Ukrainie, popełnionych zarówno przez przywódców wojskowych i politycznych Rosji, jak też Białorusi – poinformowano na stronie ZPRE. Jak dodano, osądzać powinien nowy, specjalnie utworzony w tym celu trybunał.

ZPRE w rezolucji “Prawne i humanitarne aspekty agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę” opowiada się za utworzeniem specjalnego trybunału zarówno dla prezydenta Rosji Władimira Putina, jak i dla przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Za przyjęciem dokumentu głosowało 100 deputowanych, jeden wstrzymał się od głosu.

W swojej rezolucji ZPRE przypomina, że zbrojny atak Rosji i zakrojona na pełną skalę inwazja na Ukrainę jest pogwałceniem rezolucji 3314 Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Statutu Rady Europy. Co więcej, według ZPRE, próba aneksji ukraińskich obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego w następstwie nielegalnych tzw. referendów, zorganizowanych przez Rosję w tych regionach we wrześniu 2022 r., to dalsza eskalacja rosyjskiej agresji.

“Federacja Rosyjska będzie uważana za kontynuującą agresję, dopóki suwerenność, integralność terytorialna, jedność i niezależność polityczna Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową nie zostaną w pełni przywrócone. Zgromadzenie przypomina, że trwająca agresja jest kontynuacją napaści rozpoczętej 20 lutego 2014 r., która obejmowała inwazję, okupację i bezprawną aneksję Krymu przez Federację Rosyjską” – napisano w rezolucji.

ZPRE zauważa również, że “Białoruś uczestniczyła w agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ponieważ pozwoliła na wykorzystanie swojego terytorium do popełnienia aktów agresji przeciwko Ukrainie. Jej rola i współudział powinny zostać potępione przez społeczność międzynarodową, a jej przywódcy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.

Rada Europy: Przywódcy powinni zostać zidentyfikowani i osądzeni

Rezolucja wskazuje, że niesprowokowane akty agresji popełnione przez Federację Rosyjską i Białoruś stanowią oczywiste naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych, na co nie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamochód dachował na prostej drodze w Wielkopolsce
Następny artykuł“Виїхав з іншою метою”: Арахамія розкрив деталі скандальної поїздки Тищенка в Таїланд