A A+ A++

Minister Klimatu i Środowiska zgodził się na przeznaczenie gruntu w Jaworznie na cele nieleśne, realizując również założenia lokalizacyjne pod fabrykę polskich elektryków. Następnym krokiem będzie przejęcie przez skarb państwa spółki ElectroMobility Poland – informuje Puls Biznesu.

Do Urzędu Miejskiego w Jaworznie, wpłynęła już decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wyrażeniu zgody na przeznaczenie gruntów na cele nieleśne – co w praktyce oznacza, że nie ma blokad do dalszego procedowania planu zagospodarowania przestrzennego i ustanowienia w Jaworznie dużej strefy przemysłowej, o którą zabiegał prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

W wywiadzie dla Pulsu Biznesu minister Michał Kurtyka podkreślił wagę projektu:

Polska jest ostatnim dużym rynkiem w Europie, który nie ma własnej marki motoryzacyjnej — podkreśla Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, i zapowiada państwową inwestycję w Izerę. – ElectroMobility Poland i jej plan budowy fabryki samochodów elektrycznych to projekt o tak dużym znaczeniu, że powinien otrzymać wsparcie z pieniędzy publicznych — mówi „PB” minister Michał Kurtyka.

Podkreśla, że w podobny sposób były finansowane narodziny motoryzacyjnych gigantów, m.in. francuskich, niemieckich czy koreańskich. O konkretnym modelu finansowania nie chce jednak mówić.

Michał Kurtyka nie kryje, że zależy mu na szybkim tempie prowadzenia inwestycji.

— Priorytetem jest podpisanie umowy na platformę oraz symboliczne wbicie łopaty pod fabrykę jeszcze w tym roku — mówi minister klimatu.

Jak podkreśla Puls Biznesu, na tempo minister ma wpływ i z tego wpływu skorzystał. Jego resort wydał właśnie zgodę na zmianę przeznaczenia gruntu w Jaworznie, w ramach miejscowego planu zagospodarowania, na cele nierolnicze i nieleśne. Głośno było ostatnio o przeciwnikach tego pomysłu, m.in. o Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

— Rozważaliśmy racje wszystkich stron i ostatecznie przychyliliśmy się do wniosku prezydenta Jaworzna. Teraz prezydent może wydać decyzję o przeznaczeniu tego terenu pod działalność produkcyjno-usługową — mówi Michał Kurtyka.

Minister podkreśla, że Śląsk potrzebuje nowych inwestycji i nowych miejsc pracy, a do tego potrzebne są duże tereny.

— Pomysł zakłada stworzenie w Jaworznie prężnego ośrodka przemysłowego, który wykorzysta szanse związane z szybko rosnącą branżą elektromobilności. Powstanie tam nie tylko fabryka zatrudniająca 3 tys. osób, ale też kolejne prywatne przedsięwzięcia, również z branży motoryzacyjnej, dla których fabryka Izery będzie dodatkowym argumentem za realizacją inwestycji — twierdzi Michał Kurtyka.

Źródło: Puls Biznesu
Treść chroniona prawem autorskim. Całość przeczytasz tu: https://www.pb.pl/izera-wjedzie-pod-panstwowe-skrzydla-1113285

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o zaawansowaniu projektu Izera na dobrej drodze: https://www.jaworzno.pl/2021/03/25/izera-na-dobrej-drodze/

Przypominamy także bardzo aktualną obecnie wypowiedź prezydenta Jaworzna Pawła Silberta:

Trzymamy się ustaleń i zapisów, które wynikają z podpisanego w ubiegłym roku memorandum. Codziennie, od długiego czasu, wkładamy mnóstwo wysiłku żeby to przedsięwzięcie było możliwe. Jestem w stałym kontakcie z Ministrem Klimatu i Środowiska, Prezesami Electromobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Regionalnym Dyrektorem Lasów Państwowych, władzami województwa. Pracujemy wspólnie, szukamy rozwiązań, kawałek po kawałku rozbijamy przeszkody i pokonujemy problemy. W tym wszystkim pomagają nam parlamentarzyści z naszego okręgu – dziękuję za zaangażowanie Poseł Ewie Malik oraz Posłowi Waldemarowi Andzelowi. Pracując nad tym tak intensywnie dzisiaj, robimy to po to, by ludzie za 10-15 lat mieli dalej sensowną i dobrze płatną pracę. To żmudne działanie, obliczone na lepszą przyszłość dla Jaworzna i całego regionu, a nie na poklask i chwilowe happeningi. Widzimy jaki skok dzięki strefom przemysłowym i inwestycjom w gospodarkę, wykonały miasta takie jak Tychy czy Gliwice. Deklaruję, że zrobimy wszystko, by strefa gospodarcza w Jaworznie mogła powstać, by w obliczu potężnych wyzwań transformacyjnych zachować bezpieczny, przyszłościowy i proinwestycyjny kurs.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZagrają o I ligę w”kurniku”
Następny artykułKoronawirus: kolejny dzień ze wzrostem zakażeń