A A+ A++

Kolejny tydzień przyniósł wielomilionowy przyrost liczby bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Od połowy marca ponad 38,6 milionów Amerykanów zgłosiło się po zasiłek. To więcej niż wynosi oficjalny stan ludności Polski (38,4 mln).

W tygodniu zakończonym 16 maja po zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 2,438 mln Amerykanów – poinformował w czwartek Departament Pracy. To tylko o 249 tys. mniej niż tydzień wcześniej, gdy zarejestrowano prawie 2,7 mln nowych bezrobotnych (po korekcie z pierwotnie raportowanych 2,981 mln). Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 25,073 mln w tygodniu, który skończył się 9 maja.

Ekonomiści szacowali, że po zasiłek zgłosiło się 2,4 mln Amerykanów. Zatem dzisiejszy odczyt wciąż jest bardzo wysoki, lecz tym razem nie okazał się istotnie wyższy od prognoz większości analityków.

Gdy do najnowszych danych dodamy statystyki z wcześniejszych siedmiu tygodni, to otrzymamy liczbę ponad 38,6 mln Amerykanów, którzy stracili pracę i zgłosili się po zasiłek dla bezrobotnych. Z taką sytuacją w USA nie mieliśmy do czynienia od czasów wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, a nawet wtedy przyrost bezrobocia był rozłożony na wiele miesięcy i nie był tak gwałtowny jak obecnie.

Według oficjalnych danych rządowego Biura Statystyki Pracy w kwietniu w amerykańskiej gospodarce ubyło 20,5 mln etatów, a stopa bezrobocia wystrzeliła z 4,4% do 14,7%, osiągając najwyższą wartość od początku prowadzenia tej statystyki w 1948 roku. Podobnie wysoką stopę bezrobocia odnotowano w USA ostatnio w trakcie Wielkiego Kryzysu na przełomie lat 30. XX w. (przy maksymalnym bezrobociu 25% w 1933 r.). Ale z kwietniowego raportu BLS wynika, że gdyby do bezrobotnych doliczyć osoby nieobecne w pracy “z innych powodów”, to stopa bezrobocia już w kwietniu zbliżyłaby się do 20%.

Warto dodać, że w ramach tzw. pakietu stymulacyjnego (The Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act) specjalny zasiłek dla bezrobotnych należy się każdemu, kto stracił pracę (lub nie może jej wykonywać) z powodu administracyjnego zamknięcia gospodarki. Na mocy CARES rząd federalny dopłaca do stanowego zasiłku dodatkowe 600 USD tygodniowo.

Oznacza to, że w wielu stanach wysokość tego zasiłku przekracza 1200 USD tygodniowo i jest on wyższy od mediany tygodniowego wynagrodzenia pracownika (wynoszącej 957 USD) w Stanach Zjednoczonych. Zatem dla wielu Amerykanów uzyskanie statusu bezrobotnego faktycznie oznacza wzrost dochodów. Maksymalny czas pobierania tego zasiłku to 39 tygodni.

KK

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież: Trzeba uchronić działalność misyjną przed “klerykalnymi” pokusami władzy
Następny artykułCały Elbląg w zasięgu wzroku [ Gospodarka ]