A A+ A++

Ukraiński prezydent w wywiadzie dla Washington Post oświadczył, że w przypadku eskalacji sytuacji na Ukrainie Rosja będzie chciała zająć Charków. Scenariusz ten określił jako „początek wojny na wielką skalę”.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że jeśli Rosja zdecyduje się na inwazję na Ukrainę, zrobi to „na terytoriach, gdzie mieszkają ludzie historycznie związani z Rosją”. W tym kontekście wskazał na Charków jako prawdopodobny cel Kremla. Według ukraińskiego prezydenta, pretekstem do takiego kroku miałaby być „obrona rosyjskojęzycznych mieszkańców”. Dodał, że podobny scenariusz był już realizowany w 2014 roku.

Czechy mogą dostarczyć Ukrainie broń i amunicję

Ocenił, że zajęcie milionowego miasta doprowadziłoby do wybuchu „wojny na wielką skalę”. Powiedział również, że rosyjskie próby obalenia ukraińskiego rządu i zastąpienia go rządem kolaboracyjnym zakończą się niepowodzeniem, ponieważ nawet gdyby to się udało, byłby to najkrócej działający rząd w historii:

– Ludzie po prostu tego nie zaakceptują. Może Putin myśli, że większość Ukraińców popiera go i jego politykę. Myślę, że to wielki błąd tak myśleć – powiedział Zełenski.

Washington Post zauważa jednak, że rozmowa odbyła się w środę, jeszcze przed konferencją prasową prezydenta Joe Bidena, podczas której zasugerował on, że „mniejsza inwazja” Rosji na Ukrainę może spotkać się ze słabszą reakcją Zachodu. Słowa amerykańskiego prezydenta wywołały falę krytyki zarówno na Ukrainie, jak i w krajach zachodnich.

Konferencja prasowa Wołodymyra Zełenskiego, zdj.: president.gov.ua

Zełenski: nie ma mniejszych najazdów i nie ma małych narodów

10 lutego mają się też rozpocząć wspólne manewry wojskowe Rosji i Białorusi tuż przy północnej granicy Ukrainy. W ramach niezapowiadanych ćwiczeń Rosja przerzuca kontyngent wojskowy i technikę ofensywną na Białoruś – obecnie przybyły już 33 rosyjskie pociągi wojskowe, w sumie oczekuje się ok. 200 pociągów. W skład pociągów wchodzą następujące jednostki taboru: wagony kryte (w tym ze znakiem VM – tj. materiały wybuchowe oraz wagony kryte przystosowane do przewozu osób), platformy do przewozu sprzętu wojskowego oraz wagony artyleryjskie. Podczas ostatnich wspólnych ćwiczeń strategicznych Zachód 2021 w ciągu jednego miesiąca na Białoruś przybyło zaledwie 29 pociągów wojskowych.

Ukraiński wywiad informuje również, że Rosja prowadzi rekrutację na kontrolowanych przez separatystów terytoriach na wschodzie kraju. Według informacji wywiadowczych, wspierani przez Rosję separatyści otrzymali od początku stycznia ponad 7 tys. ton paliwa, czołgów i artylerii samobieżnej, innej broni i amunicji.

Co należy wiedzieć o rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach „Związkowa Stanowczość” i zagrożeniach z nimi związanych

lp/ belsat.eu wg PAP, East24.info

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRobert Podoliński dla „Wprost”: Powrót Adama Nawałki jest rozsądny. Liczę na jego sprawiedliwość
Następny artykułElza Soares nie żyje. Królowa samby miała 91 lat