A A+ A++

Poza nowoczesnymi żelazkami parowymi możesz zdecydować się również na praktyczną, choć trudniejszą w transporcie stację parową lub wygodną parownicę do prasowania pionowego. Każde z tych urządzeń przyda się w innej sytuacji.

Każdy doskonale wie, że aby żelazko spełniało swoją funkcję, jego stopa musi być odpowiednio rozgrzana. Pod wpływem temperatury więzy w cząsteczkach tworzących włókna tkaniny rozluźniają się, a dodatkowy nacisk jeszcze je wygładza. Po ochłodzeniu włókna zachowują przyjęty kształt i dzięki temu lepiej się prezentują.

Część tkanin, takich jak na przykład bawełna potrzebuje dodatkowego “wspomagacza” by ułatwić prasowanie. Z pomocą przychodzą żelazka parowe. Gorące i wilgotne powietrze wnika w materiał i ułatwia jego prostowanie, a dodatkowo pomaga pozbyć się przykrych zapachów. To dlatego żelazka parowe są tak skuteczne i wydajne. Gorąca para w połączeniu ze stopą, która dociska materiał do deski, pozwoli na szybkie uprasowanie wielu ubrań.

Żelazko do zadań specjalnych

To jakie żelazko wybrać, zależy w dużej mierze od tego jak często i jak dużo prasujesz. Zwykłe żelazko parowe przyda się szczególnie wtedy, gdy ubrania prasujesz na bieżąco przed założeniem i potrzebujesz czegoś szybkiego i lekkiego w obsłudze. Jest na tyle niewielkie, że z powodzeniem możesz zabrać je ze sobą na wakacje – nie zabierze wiele miejsca w walizce, a może się przydać, jeśli chcesz dobrze wyglądać na przykład podczas wieczornego wyjścia.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na parametry takie jak kształt stopy (węższa umożliwi prasowanie trudnych powierzchni) liczba i rozmieszczenie otworów na parę, a także materiał, z którego jest wykonana. Pojemność zbiornika na wodę i napęcie to sprawa drugorzędna.

Stacja parowa to opcja dla tych, którzy raz na jakiś czas robią wielkie pranie i chcą wyprasować wszystko raz a porządnie. Mają o wiele większy zbiornik na wodę, dlatego zapewniają mocniejszy nadmuch pary. Ciągły strumień sprawia, że prasowanie jest znacznie szybsze, jednak należy pamiętać, by wygospodarować odpowiednie miejsce na stację parową. Zmienia się również cena, za dobrej jakości stację parową trzeba zapłacić o wiele więcej niż za zwykłe żelazko, jednak jest ona warta każdej wydanej złotówki.

Dobrym wyjściem dla osób, które nie przepadają za prasowaniem, będzie parownica. To niewielkie urządzenie z wyglądu przypomina nieco słuchawkę prysznicową, z tym że zamiast wody, z otworów wydobywa się para wodna. Cały proces odbywa się w pionie, dzięki czemu możesz odświeżyć ulubione ubrania tuż przed założeniem bez konieczności wyciągania deski do prasowania. Dodatkowo parownica skutecznie usunie przykre zapachy, dlatego warto używać jej na ubraniach, które są czyste i przeleżały w szafie długi czas. Z jej pomocą możesz odświeżać nawet firany czy zasłony bez konieczności zdejmowania ich z karnisza.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułNASZ WYWIAD. Dorosiński: Ruch premiera jest kompromisowy
Następny artykułPuck: zmarł śp. Wiesław Karpiuk.