W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów
Zwykły odkurzacz zasysając powietrze, wciąga do zbiornika z zanieczyszczeniami brud, kurz, sierść, okruchy i inne zabrudzenia, a model odporny na działanie wody także błoto czy rozlaną kawę. Zabrudzenia wpadają do pojemnika lub worka, powietrze przepuszczane jest przez filtr i wraca do pomieszczenia, wydmuchując często też część zabrudzeń. Tym samym do pokoju, gdzie po podłodze raczkuje małe dziecko lub w którym przebywa alergik, trafia mnóstwo zanieczyszczeń, których nie widać gołym okiem. Sposób? Odkurzacz o lepszym działaniu, większą szczelnością i filtrem HEPA.
Odkurzacze z filtrem HEPA znacząco poprawiły jakość życia np. alergikom i osobom o obniżonej odporności. Odkurzacz dezynfekujący powietrze ma wpływ na nasze zdrowie, a do tego jego koszt jest całkiem przystępny: dla domowych potrzeb znajdziemy odpowiednie urządzenie w cenie już od 200 zł. Ten sam filtr znajdziemy także w oczyszczaczach powietrza i niektórych klimatyzatorach.
Kupując odkurzacz nietrudno się pomylić. Odkurzacze z filtrem HEPA często znajdują się w ogólnej kategorii odkurzaczy antyalergicznych. Jako produkty oczyszczające powietrze z drobnoustrojów, na które niektóre osoby są uczulone, w pełni zasługują na takie miano. W tej samej kategorii są też odkurzacze skuteczne w usuwaniu np. sierści, na którą także można być uczulonym. Każdy z tych dwóch rodzajów odkurzaczy działa antyalergicznie, ale nie w każdym znajdziemy filtr, który usuwa zanieczyszczenia tak dokładnie jak HEPA.
Poszczególne modele filtrów różnią się między sobą skutecznością filtracji. Od 2010 roku przyjmuje się klasyfikację ich skuteczności w klasach od 1 w górę. Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) to produkty o wysokiej klasie skuteczności oczyszczania cząsteczkowego o klasie od 13 wzwyż. W odkurzaczach znajdziecie też filtry EPA (Efficiency Particulate Air) o klasie od 12 w dół. Skuteczniejsze od filtrów HEPA są filtry ULPA (nie stosuje się ich w odkurzaczach), wyłapujące do 99,999 proc. zanieczyszczeń. Stosuje się je w laboratoriach, przemyśle spożywczym i np. produkcji nanokomponentów elektronicznych. Także filtry EPA i HEPA występują w różnych klasach skuteczności, a za optymalne i skuteczne do domowego użytku uważa się EPA 12 (E12) oraz HEPA 13 i HEPA 14 (H13 i H14).
Działanie filtra, jest uzależnione od jego stopnia przepuszczalności oraz od regularnego wymieniania lub czyszczenia. Standard HEPA zatrzymuje do 99,95 proc. zanieczyszczeń, ale ten filtr należy czyścić. To samo dotyczy zbiornika na zanieczyszczenia w odkurzaczach bezworkowych i workowych z takim filtrem. Jeśli mamy model workowy, wymagał będzie także odpowiednich worków.
Kiedy zmienić filtr? Najlepiej robić to regularnie, w zależności od częstotliwości sprzątania i jakości posiadanego przez nas filtra. O potrzebie wymiany może świadczyć głośniejsza praca urządzenia lub spadek jego wydajności. Nie w każdym przypadku filtr można czyścić – warto to sprawdzić przed zakupem, bo tylko niektóre produkty można umyć pod kranem. Czyszczenie lub wymiana powinny się odbywać mniej więcej raz na pół roku, w zależności od tego, jak często odkurzamy. Produkty, które możemy wyczyścić i zamontować ponownie przed użyciem trzeba dokładnie wysuszyć.
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS