A A+ A++

W zmaganiach z otyłością należy dążyć przede wszystkim do tego, żeby być zdrowym, a nie tylko za wszelką ceną starać się zmniejszyć masę ciała – przekonują specjaliści kanadyjscy w najnowszych rekomendacjach.

zdj. ilustracyjne /Pixabay

Uważają oni, że w obowiązujących obecnie zaleceniach zbyt duży nacisk kładzie się na dietę i wysiłek fizyczny.

Kanadyjscy eksperci z różnych towarzystw medycznych przekonują na łamach “Canadian Medical Association Journal”, że nie deprecjonują diety i ćwiczeń. W zmaganiach z nadwagą i otyłością należy starać się obniżyć masę ciała. Wystarczy nawet niewielka redukcja masy ciała sięgająca 3-5 proc., by uzyskać poprawę stanu zdrowia.

Chodzi o to, że “najlepsza masa ciała” dla danej osoby nie musi pokrywać z zalecaną powszechnie “idealną masą ciała”, zgodną ze wskaźnikiem BMI. Konieczne jest indywidualne podejście do każdej osoby i nie należy traktować wszystkich zaleceń zbyt restrykcyjnie. Jedna z autorka zaleceń Ximena Ramos-Salas z Obesity Canada w wypowiedzi dla BBC News podkreśla, każdą osobę należy oceniać kompleksowo i nie dyskryminować jej z powodu otyłości.

Zobacz również:

Kiedy zaczyna się otyłość? Sprawdź swoje BMI!

Kiedy zaczyna się otyłość? Sprawdź swoje BMI!

Kanadyjskie zalecenia kierowane są do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Opublikowano je po raz pierwszy od 2006 r. Podkreśla się, że osoby otyłe mogą potrzebować pomocy terapeutycznej. Niektórym warto zaproponować operację bariatryczną, polegająca na zmniejszeniu pojemności żołądka. Takie zabiegi wykonywane są metodą mało inwazyjną, pomagają zarówno zmniejszyć masę ciała, jak i poprawić ogólny stan zdrowia pacjenta, np. cofnąć cukrzycę.

Otyłość od dawna kojarzona jest z niezdrowym stylem życia, a osoby otyłe nadal obwinia się za to jak wyglądają – podkreśla Ximena Ramos-Salas. Na otyłość składa się jednak wiele przyczyn, np. predyspozycje genetyczne lub stresy. Niektóre osoby mają ogromne trudności z zachowaniem zalecanej masy ciała.

Specjalistka zwraca zatem uwagę, że nie wystarczy jedynie zalecać, “by jeść mniej i więcej się ruszać”. Z wielu badań wynika, że osoby, które się odchudziły, po pewnym czasie znowu tyją. “Diety odchudzające nie działają” – podkreśla. Jej zdaniem, wszyscy niezależnie od masy ciała, mogą skorzystać na tym, że zastosują zdrową, dobrze zbalansowaną dietę, oraz będę regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja poszukuje tych osób [ Prawo i porządek ]
Następny artykułARiMR: porozumienie o współpracy ARiMR i GAZ-SYSTEM (komunikat)