A A+ A++

Zioła i naturalne przyprawy nadają odpowiednią jakość, aromat i smak zdrowym potrawom. Dzięki nim można ograniczyć ilość spożywanej soli, poprawić trawienie, a nawet przyspieszyć metabolizm. Przyprawy to również źródło antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Sprawdź, jak używać zdrowych przypraw w kuchni.

Naturalne przyprawy – poprawiają nie tylko smak, ale też zdrowie

Przyprawy naturalne nie tylko podkreślają i wzmacniają smak potraw, ale też mają dobroczynny wpływ na ludzki organizm:

  • stanowią źródło antyoksydantów (przeciwutleniaczy) – wszystkie świeże i suszone zioła, a także kurkuma, cynamon i inne;
  • przeciwdziałają wzdęciom, np. majeranek, cząber, bazylia, oregano, koperek -świetnie komponują się z roślinami strączkowymi i kapustnymi, a także z mięsem;
  • poprawiają trawienie, np. bazylia, oregano, rozmaryn, majeranek, chilli;
  • przyspieszają metabolizm – np. chilli, pieprz, chrzan i inne ostre przyprawy – usprawniają przemianę materii, a także przyczyniają się do szybszego spalania kalorii;
  • pomagają w ograniczaniu ilości soli w posiłkach.

Zobacz również: https://foodsbyann.com/Levann-Supplements-ccms-pol-95.html

Naturalne przyprawy i zioła – źródło antyoksydantów

Naturalne przyprawy i zioła wykazują silniejsze działanie antyoksydacyjne niż owoce i warzywa (w tej samej masie produktu). Na podstawie licznych badań stwierdzono, że rośliny zielarskie mają ponad 40 razy większą zdolność do pochłaniania wolnych rodników. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że ilość spożywanych ziół i przypraw w dziennej racji pokarmowej jest nieporównywalnie mniejsza niż porcje warzyw i owoców. Należy więc potraktować przyprawy naturalne jako zdrowy dodatek do zbilansowanej diety, podwyższający jej potencjał antyoksydacyjny, a nie jako alternatywę dla świeżych produktów roślinnych.

Właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne naturalnych przypraw wynikają z obecności polifenoli, olejków eterycznych i związków siarki. Co istotne, zarówno suszone, jak i świeże zioła cechują się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym. Oznacza to, że są w stanie skutecznie neutralizować szkodliwe dla organizmu wolne rodniki, tworzące się pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. W związku z tym stosowanie naturalnych przypraw zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób (nowotworów, miażdżycy, zespołu metabolicznego, chorób neurodegeneracyjnych), a także pomaga spowolnić procesy starzenia.

Ziołami o najwyższej zawartości przeciwutleniaczy są oregano, bazylia i tymianek. Inne naturalne przyprawy o wysokim potencjale antyoksydacyjnym to: cynamon, kurkuma, kminek, imbir, pieprz czarny, rozmaryn, majeranek, chili, papryka, czosnek, kardamon. 

Zdrowe przyprawy zamiast soli

Zdecydowanie warto zrezygnować z używania zbyt dużych ilości soli w kuchni. Nadmiar soli w diecie negatywnie wpływa na układ krążenia, zaburza pracę żołądka i nerek. Spore ilości soli znajdują się w gotowych mieszankach przypraw. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na informacje znajdujące się na etykietach i wybierać tylko naturalne mieszanki przypraw, w których składzie nie ma ani soli, ani konserwantów.

Stosowanie dużej ilości ziół i naturalnych przypraw na tyle poprawia smak, że nie trzeba w zasadzie już używać soli, albo można użyć jej niewielką ilość, żeby wydobyć pełnię smaku. Warto przygotowywać własne mieszanki, składające się z ulubionych ziół, przypraw i suszonych warzy. Na przykład z kurkumy, lubczyku, suszonej marchewki i pietruszki przygotujesz idealną przyprawę do zup, bulionów i dań mięsnych. Z tymianku, oregano, bazylii, rozmarynu i szczypty cząbru przygotujesz własne „zioła prowansalskie”, którymi doprawisz sos pomidorowy, pizzę, pieczone warzywa, chipsy warzywne z piekarnika i wiele innych zdrowych potraw i przekąsek.

Znakomitym zamiennikiem kuchennej soli jest też naturalny sos sojowy. Jego głównym składnikiem jest ekstrakt z soi, który stanowi nośnik umami (piątego smaku), dzięki czemu w naturalny sposób wzmacnia smak wielu potraw, nie tylko azjatyckich. Z powodzeniem można go stosować do zup, gulaszy, dressingów, surówek, warzyw z patelni i wszelkiego rodzaju mięs.

Materiał zewnętrzny 

Napisany dnia: 23.06.2021, 11:00

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa Mazury przyjechali żołnierze z Gwardii Narodowej z Waszyngtonu
Następny artykułJak nie marnować żywności i chronić środowisko?