A A+ A++

26 października 2021 roku w Roztokach, w gminie Międzylesie został oddany do użytku zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki. To pierwszy z czterech tego typu obiektów, które są budowane obecnie przez Wody Polskie w powiecie kłodzkim.

Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki ma pojemność 2,7 mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu wynosi 48,7 ha, a maksymalna wysokość piętrzenia 15,5 m. Zapora zbiornika ma długość 756 m. Koszt budowy obiektu wyniósł około 235 mln złotych, a polder bezpośrednio ma chronić 1200 mieszkańców okolicznych miejscowości, a także samo miasto Kłodzko. Jak podkreślają przedstawiciele Wód Polskich, budowa zbiornika Roztoki została zrealizowana zgodnie z wszelkimi wymogami środowiskowymi. Ponad 85% czaszy zbiornika jest pozostawiona w stanie naturalnym. Konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb, stworzone zostały granitowe komory dla nietoperzy. Kompensacje przyrodnicze obejmowały nasadzenia ponad 21 tys. drzew iglastych i liściastych, blisko 20 tys. krzewów oraz odnowę siedlisk łęgowych i łąkowych.

Z okazji zakończenia budowy polderu w Roztokach, odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, posła na Sejm RP Marcina Gwoździa, przedstawiciela Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcusa Heinza, Dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury Moniką Niemiec-Butryn, starosty kłodzkiego Macieja Awiżenia, burmistrza Międzylesia Tomasza Korczaka oraz prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy.

Zbiornik przeciwpowodziowy w Roztokach jest elementem budowy czterech zbiorników przeciwpowodziowych, które mają umożliwić redukcję fali wezbraniowej na Nysie Kłodzkiej oraz jej dopływach i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców rejonu, który jest szczególnie narażony na gwałtowne wezbrania oraz powodzie. Pozostałe obiekty budowane są w Boboszowie – zgodnie z planem ma on zostać oddany do użytku w połowie 2022 r. oraz w Krosnowicach i Szalejowie, które mają być gotowe w połowie 2023 r.

Wody Polskie na terenie
Dolnego Śląska realizują obecnie inwestycje na kwotę ponad 1 mld
złotych. Celem jest zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej
mieszkańców. Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki i pozostałe trzy
poldery powstają w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w
Dorzeczu Odry i Wisły, współfinansowanego przez Międzynarodowy
Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Bank Rozwoju Rady Europy,
jak również przy wsparciu środków z Funduszu Spójności w ramach
Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020 oraz
budżetu państwa.

Łączny koszt wszystkich zadań realizowanych przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły przekracza 5,5 mld złotych. Realizacja programu, już pod koniec 2023 ma zwiększyć bezpośrednią i pośrednią ochronę przeciwpowodziową dla 15,1 mln osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Abp Wacław Depo poświęcił sztandar szkoły im. św. o. Pio w Winownie
Następny artykułŚwiatła przeciwmgielne tylne