A A+ A++

Jak nakazuje wieloletnia już tradycja w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szkopek Krakowskich. Tego dnia szopkarze przynieśli swoje prace na krakowski Rynek Główny. Tegoroczna to już 80. edycja tego słynnego nie tylko w Polsce konkursu świątecznych szopek.

Dziś, 4 grudnia o godzinie 13:00 nastąpiło ogłoszenie zwycięzców jubileuszowego konkursu – jak zawsze odbyło się to w Sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym w Krakowie. Od jutra, czyli od 5 grudnia będzie można podziwiać szopki na wystawie pokonkursowej, która potrwa do 27 lutego 2023 r.

Szopki do konkursu można było zgłaszać w pięciu kategoriach: kategorii seniorów, kategorii młodzieżowej, kategorii rodzinnej, kategorii dziecięcej i kategorii szkolnej. Do 80. edycji konkursu zgłoszono 142 szopki: 59 w kategorii seniorów, 7 w kategorii szopek młodzieżowych, 24 rodzinne, 20 dziecięcych indywidualnych oraz 32 szkolne. Prace zostały ocenione przez jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

Jak każdego roku tak i tegoroczna, 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich ma wielicki akcent, a to za sprawą 85-letniego Zbigniewa Grzecha z Wieliczki, który swoją pierwszą szopkę na ten konkurs wykonał w 1948 roku, mając 11 lat. W tym roku wieliczanin nie stanął na podium jak to miało miejsce w ubiegłorocznym konkursie – przypomnijmy, że w 79. edycji tego konkursu, trzecią nagrodę w kategorii Seniorów – Szopki Duże, zdobył właśnie Zbigniew Grzech z Wieliczki. Jednak tegoroczna 80. edycja również była szczęśliwa dla Wieliczanina, bowiem jego szopka oznaczona numerem 6 zdobyła wyróżnienie. Do tej pory w Konkursach Szopek Krakowskich zdobył 3 razy pierwsze miejsce, 3 razy drugie i 5 razy trzecie. Oprócz tego na jego koncie są 4 wyróżnienie oraz nagrody niższego rzędu.

Tegoroczna edycja była szczęśliwa dla Zbigniewa Grzecha z jeszcze jednego powodu. Dziś w pałacu Krzysztofory spośród setek autorów szopek, 7 osób, od lat związanych z Konkursem Szopek Krakowskim, otrzymało przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jednym z siedmiu odznaczonych szopkarzy był właśnie Wieliczanin – Zbigniew Grzech.

Kreda, chleb i klej z takich składników składa się masa z której wykonuje swoje figurki mieszkaniec Wieliczki. W swoich dziełach oprócz Świętej Rodziny, Wieliczanin umieszcza postacie Diabła, Heroda, Śmierci, Pana Twardowskiego, Dziada oraz Żyda.

Poniżej przedstawiamy szopkę przygotowaną przez Zbigniewa Grzecha na tegorocznych 80. Konkurs Szopek Krakowskich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak to?! Zniknął cały dworzec PKP w Piwnicznej-Zdroju! Rozebrali zabytek?
Następny artykułAntony Blinken says Biden administration supports zero-Covid protesters in China