A A+ A++

Dziś (22 listopada) starosta oławski Zdzisław Brezdeń spotkał się z ukraińską delegacją, której przewodził Andriej Krawczuk, zastępca mera Irpienia, miasta położonego w pobliżu Kijowa na Ukrainie

Podobnie jak Bucza, Irpień jest dziś symbolem niewyobrażalnego okrucieństwa rosyjskiej wojny i bezsensownej barbarzyńskiej przemocy, dokonanej na ludności cywilnej, w tym na bezbronnych dzieciach i kobietach.

Irpień, położony w obwodzie kijowskim, w rejonie buczańskim, tak jak i wiele innych miejscowości wokół stolicy Ukrainy, został bardzo poważnie zniszczony. W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w lutym i marcu br. o miasto toczyły się zaciekłe walki między wojskami rosyjskimi, a ukraińskimi. Irpień został wyzwolony przez siły ukraińskie w dniu 28 marca, ale podczas okupacji miasta przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej, rosyjscy żołnierze dopuścili się licznych zbrodni wojennych na miejscowej ludności cywilnej.

Starosta Zdzisław Brezdeń rozmawiał z gośćmi o aktualnej sytuacji w tym ukraińskim mieście i o najważniejszych bieżących potrzebach jego mieszkańców. Miasto w wyniku barbarzyńskiej rosyjskiej agresji zostało zamienione w ruinę, zdewastowane zostały obiekty cywilne, w tym szkoły. Uszkodzono setki budynków mieszkalnych i infrastrukturę komunalną.

– Spotkanie było niezwykle poruszające, ale i rzeczowe, dlatego chciałbym odpowiedzieć na apel władz Irpienia i zwrócić się o wsparcie do mieszkańców naszego powiatu, aby pomóc broniącym się Ukraińcom przetrwać nadchodzącą zimę – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – Najbliższe miesiące mogą okazać się kluczowe dla trwającej wojny, zdecydować o jej przebiegu i wyniku. Samorząd powiatu oławskiego od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dołączył się do fali pomocy, która płynie do naszych sąsiadów.

W spotkaniu z delegacją z Ukrainy uczestniczył Janusz Cieślak, prezes zarządu firmy MetalERG, który zadeklarował wsparcie działań pomocowych powiatu oławskiego dla Ukrainy.

W Starostwie Powiatowym w Oławie wkrótce zostanie zorganizowana zbiórka, a następnie transport najpotrzebniejszych rzeczy na Ukrainę. Niedługo ogłosimy termin i zakres zbiórki. Będziemy gromadzić przede wszystkim długoterminową żywność, pościel, koce i śpiwory, poduszki, zimową odzież, latarki, baterie, itp.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndrzejki dla Seniorów [ZDJĘCIA]
Następny artykułSzczególne wyróżnienie dla Igora Sudyki – ucznia SP nr 2 w Jaśle