Zaskakujący ruch podjęty został w kierunku pracowników z Unii Europejskiej, w tym Polaków, pracujących w Wielkiej Brytanii. Chodzi o możliwość dalszego kontynuowania pracy przez obcokrajowców. Premier Theresa May ma podjąć decyzję w sprawie zagwarantowania praw imigrantów.
Zobacz także:
Jak informuje The Guardian, związki zawodowe i przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii wspólnie wystosowali odpowiedni apel do premier Theresy May, by natychmiast udzieliła imigrantom z Unii Europejskiej przebywającym na Wyspach gwarancji, że będą mieli prawo do pozostania w kraju. Uważają oni, że obecna niepewność może poważnie zaszkodzić brytyjskiej gospodarce.
Obszerne pismo do premier May wystosowała Brytyjska Izba Handlowa (BCC), która reprezentuje firmy zatrudniające w sumie pięć milionów osób, wraz z centralą związków zawodowych (TUC). Argumentują oni, że dalsze opóźnianie w kwestii udzielenia imigrantom z Unii Europejskiej gwarancji ich praw po Brexicie będzie szkodliwe dla biznesu, rodzin, lokalnych społeczności, usług publicznych, a nawet systemu opieki zdrowotnej.
TUC i BCC domagają się także, by May podjęła bardziej „zdecydowane działania” i „pokazała swoje przywództwo”, by zakończyć niepewność i obawy milionów ludzi i firm, których przyszłość po referendum w sprawie Brexitu stanęła pod wielkim znakiem zapytania.
Autorzy listu podkreślają również, że obecnie już teraz część osób opuszcza Wyspy. Przestrzegają przed tym, że liczba ta może się znacznie zwiększyć, jeśli odpowiednie kroki nie zostaną podjęte natychmiast. Zdaniem Adama Marshalla – szefa BCC oraz Frances O’Grady – przewodniczącej TUC, premier May pierwsza powinna złożyć odpowiednie obietnice obywatelom Unii.
W Wielkiej Brytanii żyje ponad 3,2 miliona obywateli Unii Europejskiej. Poza granicami Wysp żyje ponad milion Brytyjczyków. Na niedawnym szczycie przywódców unijnych w Brukseli premier May podkreśliła, że chce jak najszybciej rozpocząć rozmowy i prawach obu tych grup po Brexicie. Według statystyk Brytyjskiego Urzędu Pracy z pierwszego kwartału 2016 roku na Wyspach pracuje 2,1 miliona obywateli z innych krajów Unii Europejskiej. To o 224 tysiące więcej niż w poprzednim roku.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: creativemarc / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS