A A+ A++

Raport Enel-med, który cytuje pulshr.pl, wskazuje, że w 2023 r. lekarze wystawili łącznie 27 mln zwolnień lekarskich. W porównaniu do 2022 r. to wzrost o 0,6 proc. Polacy na L4 przebywali w sumie 287,2 mln dni (wliczają się w to: absencja chorobowa z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz innym członkiem rodziny).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dłuższe nieobecności (od 11 do 15 dni) dotyczyły 8 proc. osób. Z kolei 1 na 10 osób przebywała na L4 prawie cały miesiąc. Co drugi pracownik nie skorzystał ze zwolnienia w ogóle (51 proc.).

Polacy na L4. Młodzi częściej, starsi dłużej

Raport ujawnia duże różnice w podejściu do zwolnień lekarskich w zależności od wieku pracowników. Okazuje się bowiem, że to młodsi pracownicy (do 30. roku życia) częściej korzystają z L4 – 34 proc. z nich nie wzięło w ubiegłym roku ani razu zwolnienia lekarskiego. Dla porównania w przypadku starszych zatrudnionych (powyżej 50. roku życia) ten odsetek wyniósł aż 60 proc.

Jednak Enel-med wskazuje w opracowaniu, że młodsi pracownicy przebywają na zwolnieniach krócej – 18 proc. osób z tej grupy wzięło L4 na nie więcej niż 5 dni. Natomiast osoby starsze często korzystają z L4 dłużej niż 15 dni (13 proc.).

Dla najmłodszych praca jest tylko jedną ze składowych udanego życia, a dbałość o własne zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, znajduje się na szczycie wyznawanych wartości. Stąd częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich w sytuacjach, w których pokolenie silversów stawia się na stanowisku pracy – podkreślił lek. Krzysztof Urban, zastępca dyrektora medycznego, internista, Enel-med.

Z jego obserwacji wynika, że starsi częściej próbują sami poradzić sobie z drobnymi problemami zdrowotnymi, podczas gdy młodsi szybciej zgłaszają się po fachową poradę.

Co Polacy robią na L4?

Jednak nie wszyscy wykorzystują zwolnienia lekarskie zgodnie z przeznaczeniem. Firma Conperio, która specjalizuje się w zarządzaniu absencjami chorobowymi w firmach, przeprowadziła ponad 30 tys. kontroli zwolnień w prawie 200 zakładach pracy. Nieprawidłowości wykryła w ponad 1/3 przypadków.

Dane firmy wskazują, że na “lewych” zwolnieniach pracownicy zajmowali się m.in. prowadzeniem własnej działalności zarobkowej, wykonywaniem prac remontowych lub wyjeżdżali na wakacje.

Tymczasem osoby, które wykorzystują L4 niezgodnie z przeznaczeniem, tracą prawo do zasiłku na cały okres zwolnienia. Dodatkowo muszą zwrócić całość pobranych świadczeń. Jeśli do wykrycia nadużycia doszło przed wypłatą zasiłku, to pracownik nie dostaje pieniędzy w ogóle.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMegaMisja dla Przedszkoli
Następny artykułNeapol. Abp Domenico Battaglia przyjmie nominację kardynalską