A A+ A++

Na terenie Gminy i Miasta Opoczna wspólnymi kontrolami patroli Straży Miejskiej i Policji objęte zostały punkty sprzedaży fajerwerków i wyrobów pirotechnicznych.

Rozporządzanie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej definiuje BHP pracy w warunkach szczególnych, jakimi są produkcja, transport oraz obrót wyrobami pirotechnicznymi. Restrykcje zostały obwieszczone przez ministerstwo rozwoju 22 stycznia 2016 roku i precyzyjnie określają warunki pracy przy sprzedaży materiałów wybuchowych, w tym fajerwerków. Przygotowaliśmy listę wytycznych dotyczących handlu petardami.

Wykaz prawnych zasad dotyczących handlu fajerwerkami:

  1. Każde stoisko, na którym prowadzona jest sprzedaż fajerwerków, musi być wyposażone w odpowiednią liczbę gaśnic min. pianowych. Absolutne minimum to dwie gaśnice o pojemności sześciu litrów. Kolejnym z obowiązkowych elementów wyposażenia punktu dystrybucji petard jest koc gaśniczy.
  2. Limit wyrobów pirotechnicznych składowanych w miejscu sprzedaży to 1000 kg brutto. Obostrzenia dotyczą wyrobów pirotechnicznych klasy P1, T1, 1, 2, 3 i dotyczą sprzedawców decydujących się na dystrybucję fajerwerków przez 21 i więcej dni. Sezonowi sprzedawcy petard, którzy chcą handlować przez mniej niż 21 dni, mogą posiadać na stoiku do 300 kg towaru.
  3. TOWAR PODAJE SPRZEDAWCA: to jedna z zasad bezpiecznej sprzedaży fajerwerków. Działalność musi być prowadzona na wyodrębnionych stoiskach. W handlu wyrobami pirotechnicznymi obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży samoobsługowej. Nie dotyczy to specjalistycznych sklepów, gdzie stoiska z pirotechniką nie są wyodrębnioną częścią całości powierzchni handlowej.
  4. W przypadku, gdy sprzedaż petard prowadzona jest przez dłużej niż 90 dni w roku, na sprzedawcy spoczywa obowiązek przygotowania kart kwalifikacyjnych obiektów.
  5. Każdy sprzedawca fajerwerków powinien opracować i zawsze mieć przy sobie szczegółową instrukcję dotyczącą przechowywania wyrobów pirotechnicznych.
  6. Wyposażenie pomieszczeń, w których prowadzona jest sprzedaż wyrobów pirotechnicznych, powinno być wykonane z materiałów ognioodpornych, trudnopalnych. Jeśli chodzi o temperaturę panującą w miejscu sprzedaży, to za maksimum przyjmuje się 30 °C, na wysokości 1 m nad ziemią.
  7. Miejsce składowania wyrobów pirotechnicznych powinno zostać wyposażone w zabezpieczenia antykradzieżowe.
  8. Sprzedaż sztucznych ogni powinna być prowadzona w pomieszczeniach ze sprawną, wydajną wentylacją.
  9. Kluczem do bezpiecznego prowadzenia punktu z fajerwerkami jest odpowiednie zabezpieczenie towaru.
  10. Wyroby pirotechniczne można sprzedawać wyłącznie osobą pełnoletnim.

 To tylko niektóre z wymagań stawianych sprzedawcom fajerwerków. Regulacji prawnych jest znacznie więcej. Osoba, która rozpoczyna działalność w branży pirotechnicznym i planuje sezonowy lub całoroczny handel fajerwerkami, może zniechęcić się liczbą przepisów i obostrzeń.

Zasady bezpiecznego stosowania fajerwerków

Zbliżający się okres sylwestrowo – noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyną powstania pożarów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Powinny być kupowane po głębokim przemyśleniu.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy sprawdzić czy:

  • obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych – pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia,
  • elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
  • wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania,
  • petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia,
  • dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Używanie niezgodnie z instrukcją mogą być przyczyną kłopotów, a w wielu wypadkach stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia.

Pamiętajmy:

  • sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie,
  • pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych,
  • kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać że:

  • wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych,
  • wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki,
  • w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych,
  • w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard,
  • jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało,
  • petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu,
  • przed kupnem należy sprawdzić na opakowaniu znajduje się instrukcja w języku polskim. Jedynie postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard.

Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsądku i rozwadze. Straż Miejska w Opocznie i Policja apeluje „Nigdy nie odpalajmy petard, trzymając je w rękach.”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNASZ SONDAŻ. 2/3 Polaków jest dumnych z pomocy Ukrainie
Następny artykułZła informacja dla Graneruda