24 czerwca Zarząd Główny ZNP podejmie decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej – przekazał prezes związku Sławomir Broniarz. Zapowiedział też wystąpienie do premiera o przedstawienie w środę w Sejmie deklaracji dotyczącej terminu podniesienia wynagrodzeń nauczycieli i uchwalenia nowelizacji Karty nauczyciela.

„Wydaje się, że sytuacja, z którą mamy do czynienia, jeśli chodzi o dobrostan nauczycieli, o warunki pracy i płacy, o to, co dzieje się w zakresie Prawa oświatowego, co dzieje się w sprawach dotyczących naszego środowiska, wymaga radykalnych działań” – powiedział Broniarz we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.
Poinformował, że obradujące w poniedziałek i wtorek Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego zdecydowało, że wystąpi do zarządu o podjęcie uchwały w sprawie rozpoczęcia akcji protestacyjnej.
Jak wyjaśnił, ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przewiduje różne formy protestu: od oflagowania budynków i akcji plakatowo-ulotkowej po wszczęcie sporu zbiorowego. Dodał, że nastroje w środowisku nauczycielskim są takie, że „wywieszenie flag nie wydaje się wystarczającą formą protestu”.
„Atmosfera w środowisku nauczycielskim pokazuje, że oczekiwania – rozbudzone – były zupełnie inne niż ta rzeczywistość, którą mamy” – ocenił Broniarz.
Prezydium Zarządu Głównego upoważniło też prezesa do wystąpienia do premiera Donalda Tuska o przedstawienie 11 czerwca w Sejmie „jednoznacznej deklaracji, kiedy rządząca większość parlamentarna zamierza „uchwalić dwie nowelizacje Karty nauczyciela (obywatelską i przygotowywaną przez MEN), znowelizować ustawę o świadczeniach kompensacyjnych i podnieść wynagrodzenie nauczycieli o co najmniej 10 proc.
W środę w Sejmie zaplanowane jest wystąpienie premiera, po którym posłowie mają rozpatrzyć jego wniosek o udzielenie wotum zaufania rządowi.
Zgodnie z uchwałą Prezydium chodzi o deklaracje dotyczące: nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, której projekt przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej 20 marca br. został skierowany do konsultacji publicznych, nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, która została przygotowana przez ZNP i złożona w Sejmie jako inicjatywa obywatelska.
Związek chce także deklaracji premiera, kiedy zmieniona zostanie ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, tak aby świadczenie to stało się świadczeniem niewygasającym i obniżyć wiek jego nabywania. Chce też usłyszeć od szefa rządu deklarację o podniesieniu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 10 proc. Związkowcy chcą, by płace nauczycieli wzrosły od 1 września tego roku.
Prezes ZNP przypomniał, że ministerialna nowelizacja Karty – zgodnie z zapisaną w projekcie – miała wejść w życie 1 września tego roku.
„Jesteśmy pełni niepokoju, biorąc pod uwagę określony kalendarz prac sejmowych, czy MEN zdąży zakończyć nad nim prace, tak by termin ten był możliwy” – ocenił.
Zauważył, że projekt nie trafił jeszcze na obrady rządu. „Chcemy, by te zapisy, które mają wejść w życie od 1 września, rzeczywiście wtedy weszły w życie” – zaznaczył.
W projekcie oprócz zmian w ustawie Karta nauczyciela zaproponowano także zmiany w ustawie o systemie oświaty, ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych oraz w ustawie o Systemie Informacji Oświatowej. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, jest on odpowiedzią na postulaty zgłaszane m.in. przez stronę związkową na posiedzeniach zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli.
MEN proponuje w nim m.in. krótsze zatrudnienie na czas określony nauczyciela początkującego, umożliwienie nauczycielom uprawnionym do wcześniejszej emerytury skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, rozszerzenie grupy uprawnionych do kompensówek. W projekcie zaproponowano też zmianę przepisów dotyczących ochrony przedemerytalnej, odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych.
Broniarz przypomniał też, że pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, który zakłada powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, odbyło się w styczniu 2024 r., po czym projekt trafił do podkomisji sejmowej, która zebrała się dotąd tylko dwa razy.
Przypomniał też, że w listopadzie ub.r. podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP premier zobowiązał się do przyspieszenia prac nad tym projektem. „Nie będzie już zwłoki” – zapewnił wówczas Tusk. „Będziemy negocjować pewne aspekty w tymże projekcie. Wiadomo, projekty są po to, by dać pewien punkt wyjścia do poważnej rozmowy” – powiedział.
„W tej sprawie nie dzieje się nic. Poza powołaniem podkomisji i złożeniem przez ZNP poprawek” – podkreślił Broniarz.
„Nie zaistniały też żadne okoliczności, które dawałyby nam jakikolwiek powód do satysfakcji i nadziei, jeśli chodzi o świadczenia kompensacyjne” – dodał.
dsr/ joz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS