A A+ A++

28 kwietnia ma wejść w życie ustawa o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Co to dla nas oznacza? Sprawdź, kiedy rozpoczną się obowiązkowe kontrole.

Na początku października ubiegłego roku zaplanowano wprowadzenie ustawy dotyczącej kontroli ogrzewania. Jak będzie wyglądało jej egzekwowanie w praktyce?

Kogo dotyczy kontrola świadectwa energetycznego?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać już 28 kwietnia tego roku. Wprowadzają obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego nowo wybudowanego budynku oraz dla tych, które mają być przeznaczone do sprzedaży lub pod wynajem.

Ustawa wprowadza także obowiązek regularnej kontroli systemów ogrzewania. Jej celem jest sprawdzenie efektywności energetycznej źródła ciepła i dostosowania jej do potrzeb użytkowych domowników. Zbadanie stanu technicznego ogrzewania ma na to pozwolić.

Kiedy spodziewać się kontroli?

To, jak często możemy spodziewać się kontroli, zależy od tego, jakiego źródła ciepła używamy. Pod uwagę jest brana jego moc oraz rodzaj. Kontroli podlegać także będzie system wentylacyjny i klimatyzacja. Najczęściej kontrola będzie przeprowadzana co najmniej raz na dwa lata, najrzadziej raz na pięć.

Zobacz także: Kontrole ogrzewania 2023. Sprawdź, kiedy możesz się spodziewać kontrolerów i czy musisz ich wpuścić

Kontrolę będą mogły przeprowadzić jedynie osoby, które posiadają do tego kwalifikacje. Kontrolerzy będą musieli mieć uprawnienia budowlane lub kwalifikacje pozwalające na wykonywanie dozoru urządzeń energetycznych i cieplnych.

Kontrole będą obowiązkowe. Można jednak sprawić, że nie będzie potrzeby ich ponawiać. Jeśli po pierwszej kontroli nie zmieni się charakter energetyczny budynku, nie trzeba będzie jej przeprowadzać kolejny raz.

Czy za kontrolę trzeba będzie zapłacić?

Od 28 kwietnia każdy budynek będzie musiał posiadać … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAugustów zebrał ponad 170 tysięcy złotych na WOŚP PREMIUM
Następny artykułUbisoft uskutecznia politykę „zero tolerancji”, firma ukarała tysiące oszustów