A A+ A++

Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie zaprasza do uczczenia w piątek 11 listopada bliskiego sercu każdego Polaka święta – 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: mszą świętą w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie (o godz. 10.00), uroczystościami przed Pomnikiem Niepodległej na placu u zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej (o godz. 11.30) oraz wspólnym śpiewaniem Hymnu Państwowego RP i pieśni patriotycznych (o godz. 12.00).

Cały program obchodów publikujemy poniżej.

Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie, organizator powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości zwraca się z uprzejmą prośbą do samorządów miejskich i gminnych, organizacji, szkół i instytucji, o udział w obchodach wraz z pocztami sztandarowymi.

Prosimy o wydelegowanie pocztów sztandarowych i ich przybycie, w piątek 11 listopada, o godz. 10.00 do Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie oraz o godz. 11.30 przed Pomnik Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej.

Uwaga – w związku z obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uprzejmie prosimy, aby w piątek 11 listopada, w godzinach od 10.00 do 13.00, nie parkować pojazdów przed placem, na którym znajduje się pomnik, czyli przy zbiegu ulic Spacerowej i 1 Maja.

 PROGRAM POWIATOWYCH OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 

* Godz. 10.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie.

– 10 minut wcześniej (o godz. 9.50) poczty sztandarowe gromadzą się przed kościołem na Placu świętego Maksymiliana Marii Kolbe. Po mszy św. będzie można skorzystać z autobusu podstawionego w pobliżu Pomnika Męczenników, który dowiezie nieodpłatnie uczestników, w tym poczty sztandarowe, pod Pomnik Niepodległej.

* Godz. 11.15 – Odjazd autobusu, który zawiezie uczestników pod Pomnik Niepodległej, znajdujący się przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej.

* Godz. 11.30 – Początek głównych uroczystości przed Pomnikiem Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej:

– Patriotyczny marsz w wykonaniu Oławskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją kapelmistrza Kazimierza Puchalskiego.

* Godz. 12.00 – Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji – do której przyłączył się powiat oławski – “Hymn dla Niepodległej”, przez uczestników obchodów, z udziałem Oławskiej Orkiestry Dętej i chóru działającego przy LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie,

– Apel z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu uczniów LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie:
> pantomima pod hasłem „Wolność” w wykonaniu koła teatralnego działającego przy LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Pantomima powstała podczas warsztatów teatralnych objętych patronatem Starostwa Powiatowego w Oławie, prowadzonych w październiku br. przez Józefa Markockiego, twórcę m.in. Teatru Formy, który obecnie wspomaga artystów z LO Nr I.
> występ chóru działającego przy LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie,

– Okolicznościowe przemówienie z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosi Starosta Oławski.
– Składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem przez delegacje.
– Powiatowe uroczystości zwieńczy wiązanka utworów patriotycznych oraz marsz w wykonaniu Oławskiej Orkiestry Dętej.
– Tuż po zakończeniu uroczystości będzie można skorzystać z transportu – autobusu podstawionego przy wjeździe do parku w pobliżu dworca PKP (okolice ul. Spacerowej/Parkowej), aby wrócić do Rynku.

Wartę honorową przy pomniku będą pełnić uczniowie z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, ubrani w repliki mundurów podoficerskich „Błękitnej Armii” Generała Józefa Hallera.

– Tematyka patriotyczna jest niezwykle istotna, szczególnie w dzisiejszych czasach, więc warto ją upowszechniać. W życiu każdego narodu są takie chwile, które zmuszają do zatrzymania się w codziennym biegu, zastanowienia się i odszukania w sobie tych pokładów uczuć, zbliżających wszystkich Polaków, które czynią z nas jeden naród – podkreśla starosta oławski Zdzisław Brezdeń. – Pojęcie patriotyzmu przybiera na znaczeniu również w takich dramatycznych sytuacjach jak dzisiejsza, związana z wydarzeniami i kataklizmem wojny za naszą wschodnią granicą – rozpoczętą w dniu 24 lutego pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę. Polska i Polacy należą do tych państw i tych narodów, które strzegą i bronią swoich granic. Granica Polski uświęcona jest krwią naszych przodków, dlatego jest ona naszą świętością i powinnością. Wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile. Solidarność to jedna z najważniejszych wartości międzyludzkich, szczególnie bliska Polakom. Gdy trzeba, to potrafimy się zjednoczyć i wspólnie zmierzyć z kryzysem. W tym ciężkim dla nas czasie jest bardzo ważne, abyśmy wrócili myślami do przeszłości, wskrzesili dumę ze swojej narodowości, pokazali patriotyzm i przywiązanie do tradycji.

Zapalmy Świecę Niepodległości w naszych domach


Historyczna Świeca Niepodległości znalazła swoje miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej jako znak odrodzenia Polski po 123 latach niewoli.

Podczas obchodów stulecia odzyskania niepodległości miniatury tej świecy rozjaśniły tysiące domów, a ich płomień towarzyszył wspólnej modlitwie Aktem Dziękczynienia Polski.

Od tego czasu w każde Święto 11 listopada o godzinie 19.18 płoną w wielu oknach Świece Niepodległości na znak dziękczynienia Bogu za wolną Ojczyznę.


  11 LISTOPADA 2022 O GODZINIE 19.18  


… zapalmy w naszych domach replikę Świecy Niepodległości, lub każdą inną posiadaną przez nas świecę, aby w ten symboliczny sposób nawiązać do roku odrodzenia wolnej Polski po 123 latach niewoli.

Niech moc jej płomienia jednoczy cała Polskę i będzie znakiem dziękczynienia Bogu za wolną Ojczyznę.

 

Plakat - 11 listopada

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPakiet 18 mld euro dla Ukrainy. Zełenski dziękuje KE
Następny artykułPS Plus Extra i Premium na listopad z nowymi grami! Sony potwierdziło 20 produkcji