A A+ A++

Ten wyjątkowy koncert, w ramach projektu “Józef Elsner – Powrót Mistrza”, odbędzie się w sobotę 19 listopada o godzinie 19:00 w Pałacu Sulisław podczas VI Festiwalu Chopin-Elsner. Program koncertu obejmuje wykonanie przez zespół Klaviduo utworów na klawesynie, prezentujących komplet dzieł na 4 ręce autorstwa Józefa Elsnera.

Jest to już szósta odsłona Festiwalu Chopin-Elsner, organizowana przez Pałac Sulisław, która zachwyci po raz kolejny najwyższą klasą artystyczną oraz wspaniałym miejscem kompleksu pałacowo-parkowego, położonego wśród najpiękniejszych krajobrazów województwa opolskiego. Organizatorzy zapraszają do Sulisławia zainteresowanych koncertem mieszkańców powiatu oławskiego!

WSTĘP WOLNY!

Wymagana jest wcześniejsza, bezpłatna rezerwacja miejsc
Telefonicznie: 501 627 775
Mailowo: [email protected]

Program koncertu obejmuje wykonanie przez zespół Klaviduo utworów na klawesynie prezentujących komplet dzieł na 4 ręce autorstwa Józefa Elsnera. Utwory te nie zostały dotychczas utrwalone ani na nośnikach analogowych czy cyfrowych, stąd pozostają nieznane. Jednak ten stan rzeczy zmieni wydanie płyty (przez Fundację ARS LONGA), która w listopadzie tego roku będzie miała swoją światową premierę fonograficzną. Koncert, który odbędzie się w Pałacu Sulisław, będzie pierwszym koncertem w woj. opolskim, gdzie zabrzmią utwory Elsnera na 4 ręce nigdy wcześniej nie grane w ramach jednego repertuaru na klawesynie: 5 polonezów i sonata.

Szósta już odsłona Festiwalu Chopin-Elsner organizowana przez Pałac Sulisław zachwyci po raz kolejny najwyższą klasą artystyczną oraz wspaniałym miejscem kompleksu pałacowo-parkowego położonego wśród najpiękniejszych krajobrazów województwa opolskiego.

Niesłusznie zapomniany, XIX wieczny wybitny kompozytor Józef Elsner zasługuje na poczesne miejsce w panteonie polskich kompozytorów klasycystycznych. Z pochodzenia był Niemcem, z wyboru serca i duszy stał się Polakiem, który nie tylko działał na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego i muzycznego, ale był też mistrzem i nauczycielem Fryderyka Chopina.

Koncerty klawesynowe odbywają się w wykonaniu zespołu Klaviduo specjalizującego się w muzyce polskiej. Młodzi muzycy tworzący zespół jako jedyni w Polsce, w Europie i na świece wykonują na klawesynie wszystkie utwory Józefa Elsnera napisane przez niego na 4 ręce. Niezwykle ważne staje się zaprezentowanie kompletu dzieł Elsnera skomponowanych na duo klawiszowe.

Utwory wykonane zostaną przez zespół Klaviduo w składzie: Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski; grane będą na dwumanuałowym klawesynie francuskim (kopia historycznego instrumentu Blanchet/Taskin o dyspozycji 8 + 8 + 4 + Lutnia).

Program:

1. Polonez G-dur
2. Polonez f-moll
3. Polonez E-dur na temat marsza z opery Woziwoda L. Cherubiniego
4. Polonez C-dur
5. Sonata B-dur op. 16 dedykowana ks. Józefowi Poniatowskiemu
6. Polonez E-dur na temat uwertury do opery Lodoiska Rudolpha Kreutzera

Gospodarzem koncertu jest Pałac Sulisław.

Patronat honorowy nad koncertami muzyki J. Elsnera objął Związek Szlachty Rzeczypospolitej (z siedzibą w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu).

Projekt powstał z inicjatywy Daniela J. Potockiego – Prezesa Związku Szlachty Rzeczypospolitej we współpracy z Fundacją ARS LONGA przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

WYKONAWCY: Zespół Klaviduo

Unikatowy na polskiej scenie muzycznej skład – duo klawesynowe – Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski. Grają na klawesynach oraz fortepianach historycznych i współczesnych. Jako młodzi artyści wyróżniają się działalnością popularyzatorską w zakresie muzyki klawiszowej (klawesynowej i fortepianowej) w szczególności tej związanej z Polską. Przede wszystkim wykonują muzykę polską mało znaną oraz nieodkrytą, którą artyści przywracają, wyszukując w archiwach i włączając ją do repertuarów koncertowych. Artyści prowadzą również badania naukowe, których rezultatem oprócz koncertów są ponadto referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych. Ich sukcesem okazał się mini film edukacyjny – 3 minuty z klawesynem wyjaśniający działanie i możliwości tego instrumentu – który stał się najpopularniejszym materiałem edukacyjnym. Zespół prowadzi również współpracę międzynarodową w zakresie promocji i popularyzacji muzyki polskiej za granicą.

MAGDALENA BĄK

Absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie klawesynu prof. Ewy Piaseckiej. W ramach stypendium kształciła się również w Hochschule für Musik und Theater Leipzig w klasie klawesynu prof. Nicholasa Parle’a. Brała udział w kursach mistrzowskich i warsztatach pod kierunkiem Christine Schornsheim, Kristian Bezuidenhout, Paolo Pandolfo, Tineke Steenbrink, Menno van Delft, Christopher Stembridge, Leszek Kędracki, Elżbieta Stefańska, Urszula Bartkiewicz, Władysław Kłosiewicz, Ewa Mrowca, Gośka Isphording, Maria Erdman, Stephan MacLeod, Stefano Barneschi, Marco Bianchi, Marcello Scandelli (Il Giardino Armonico), Marek Pasieczny, Krzysztof Pełech, Michał Stanikowski. Jest współzałożycielką i klawesynistką KlaviDuo (z Jerzym Michałem Wardęskim), zespołu muzyki dawnej Ensemble Les Sauvages (z Pauliną Horajską oraz Magdaleną Stefanowicz), a także duetu Due Corde (z gitarzystką Pauliną Garlińską). Magdalena Bąk wykonuje bardzo szeroki zakres repertuaru od muzyki dawnej przez romantyzm po muzykę współczesną. Praktykuje grę na wszelkich instrumentach klawiszowych: fortepianach historycznych, klawesynie, klawikordzie, pozytywie, organach, fortepianie współczesnym. Interesuje się zagadnieniami związanymi z budową oraz konserwacją i strojeniem instrumentów klawiszowych.

JERZY WARDĘSKI

Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na kierunku Instrumentalistyka, specjalność gra na klawesynie w klasie prof. Urszuli Bartkiewicz, uzyskując tytuł magistra sztuki. Umiejętności muzyczne pogłębiał podczas lekcji mistrzowskich i kursów m.in. Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej – zarówno jako uczestnik, jak i realizując podczas nich praktyki realizacji basso continuo oraz staż w sektorze kultury. Doskonalił się w grze na klawesynie, fortepianie, klawikordzie i organach. Uczył się m.in. pod okiem: prof. Urszuli Bartkiewicz (klawesyn, muzyka polska), prof. Lidii Kozubek (fortepian, interpretacje dzieł Chopina), dr. Doroty Zimnej (klawesyn, improwizacja), Mariai Erdman (klawikord, organy), Marcusa Mullenbeck (orkiestra barokowa), Michaela Shmidt-Carsdorff (kameralistyka), Antona Biruli (kameralistyka), Romana Agnel (taniec dawny) Jacek Guzowski (strojenie i konserwacja klawesynu). W 2018 roku zrealizował koncerty edukacyjne przybliżające słuchaczom dzieła kompozytorów skupionych wokół wydawnictwa Józefa Elsnera. Koncert Polska dźwiękiem malowana znalazł się w oficjalnym warszawskim programie obchodów stulecia odzyskania niepodległości. W roku 2019 zrealizował projekt upowszechniania polskiego dorobku artystycznego, który trafił do Warszawskiej edycji Nocy Muzeów – Odnalezione, rzecz o polskiej sztuce. Współpracował z Muzeum Narodowym w Warszawie w zakresie promocji historycznej muzyki polskiej (koncerty solo oraz w duo klawesynowym). Realizował również projekt muzyczny w ramach 100 działań na 100-lecie niepodległości. Oprócz działalności muzycznej ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zaangażowany w koło naukowe Sztuka w prawie. Koncertuje na klawesynie, fortepianie i organach. Jako pianista i klawesynista współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPSE wzmocnią Lubuskie. Sfinansowały siedem projektów dla mieszkańców
Następny artykułSamochód ciężarowy wjechał w przystanek. Dwie osoby ranne