A A+ A++

Jeśli ktoś z Państwa nie był na koncertach organizowanych w listopadzie w naszym powiecie w ramach Festiwalu muzyki Baroku, ma teraz niepowtarzalną szansę, aby po sąsiedzku, bo na Opolszczyźnie, wziąć udział w kolejnym wydarzeniu muzycznym.  

Dla przypomnienia TUTAJ publikujemy fotogalerię z koncertów zorganizowanych w powiecie oławskim!

Organizatorzy zapraszają mieszkańców powiatu oławskiego do Pałacu Sulisław (powiat brzeski, gmina Grodków). Odbędzie się tam w sobotę 17 grudnia i w niedzielę 18 grudnia br. o godzinie 19:00 koncert w ramach projektu “Drgnienia Lutni – Festiwal Muzyki Baroku”.

WSTĘP WOLNY

Uwaga, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc telefonicznie/mailowo:
– tel.: 501 627 775
– e-mail: [email protected]

W skład festiwalu wchodzi realizacja w 2022 roku łącznie w całej Polsce aż 16 koncertów muzyki S.L Weissa w wykonaniu różnych artystów. W Pałacu Sulisław odbędą się dwa koncerty z cyklu „Drgnienia lutni – Festiwal Muzyki Baroku”. Wystąpi jedyny w Europie i na świecie zespół Lute Duo Plus, który profesjonalnie zajmuje się muzyką S.L. Weissa a także ich uczeń, Stefan Jasiniefta. Zagra na lutni solo podczas drugiego koncertu.

Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej!

Zadaniem koncertów z cyklu “Drgnienia Lutni- Festiwal muzyki baroku” jest przywrócenie polskiemu społeczeństwu brzmienia niezwykłej muzyki doby baroku, a w szczególności pamięci o najwybitniejszym europejskim kompozytorze, którym był Silvius Leopold Weiss urodzony w 1687 roku w Grodkowie, czyli na terenie gminy, w której znajduje się Pałac Sulisław, gospodarz koncertów.

Program koncertu 17 grudnia:

Anna Kowalska – lutnia barokowa
Anton Birula – lutnia barokowa

– Ouverture c-moll
– Suita a-moll nr 15 „L’Infidele” (Manuskrypt Drezdeński, duet lutni)
– Entree – Courante – Musette – Menuet – Sarabande – Païsanne
– Ciaccona a-dur
– Suite g-moll nr 29 (Manuskrypt Drezdeński, duet lutni)
– Prelude – Allemande – Passepied – Bourée – Sarabande – Gigue – Ciaccona g-moll
– Siciliana Presto c-moll

Program koncertu 18 grudnia: 

– Sonata F-dur (Manuskrypt Drezdeński)
– Allemande – Courante – Bourre –Sarabande – Menuet 1 – Menuet 2 – Gigue
– Suita d-minor (Manuskrypt Drezdeński)
– Allemande – Courante – Sarabande – Gigue
– Suita E-flat major (Manuskrypt Drezdeński)
– Prelude – Allemande – Rigaudon – Sarabande – Gavotte – Menuet – Le Sans Souci.

Biografie:

Anna Kowalska studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh, Nigela North’a i Joachima Helda w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej. Muzyczne zainteresowania Anny sięgają daleko poza świat muzyki dawnej. Ojciec, choć amatorsko, to znakomicie grał na akordeonie i zawsze wspierał zainteresowania muzyczne córki. Rodzice byli często pierwszymi osobami, którzy przybliżali jej różne gatunki muzyki klasycznej czy popularnej. Zaznajomili Annę m.in. z tradycyjną muzyką celtycką, dzięki temu granie na koncertynie angielskiej i skrzypcach jest jej pasją, którą łączy z fascynacją lutnią i instrumentami szarpanymi. Anna prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Anton Birula
rozpoczął swoją edukację muzyczną na fortepianie oraz gitarze, a na początku lat 90. ukończył również studia fotograficzne specjalizując się w fotografii artystycznej. Praca nad zdjęciami w ciemni była okazją, aby równolegle zapoznać się z ogromną ilością utworów, zwłaszcza muzyki dawnej. Sprawiło to, że Anton zainteresował się tą dziedziną muzyki, a przede wszystkim utworami lutniowymi Silviusa Leopolda Weissa oraz Jana Sebastiana Bacha. Ta fascynacja zaprowadziła go do Holandii oraz Niemiec, gdzie studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule für Musik w Kolonii. Szczególnie zainteresowały go transkrypcje na lutnię barokową solowych utworów skrzypcowych i wiolonczelowych J. S. Bacha. Anton Birula prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Założyciele i członkowie zespołu LUTE DUO Anna Kowalska i Anton Birula
pragną przybliżyć słuchaczom na długo zapomniany repertuar na dwie lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni, zamierzają popularyzować tę wspaniałą muzykę wobec dzisiejszych odbiorców. Wyjątkowy program jest poświęcony rekonstrukcjom oraz aranżacjom duetów S.L. Weissa na 13-chórowe lutnie barokowe. W 2017 roku w ramach festiwalu FCCH Early Music Season w Pekinie i Wuhanie (Chiny), Anna i Anton rozpoczęli realizację pierwszego w historii lutni programu „Bach meets Weiss”, składającego się wyłącznie z duetów Silviusa Leopolda Weissa i Jana Sebastiana Bacha. Anna i Anton z powodzeniem prezentowali swoje projekty koncertowe na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czechach, Estonii, Francji, Finlandii, Niemczech, Holandii, Mołdawii, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie, Włoszech oraz na Litwie i Łotwie. Projekt LUTE DUO jest nowatorskim połączeniem duetu lutniowego.

Stefan Jasiniefta jest lutnistą pochodzenia polskiego, urodzonym na Białorusi. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie lutni Antona Biruli i Anny Kowalskiej. Gra na lutni, gitarze klasycznej i barokowej. Skończył Szkołę muzyczną w Pińsku w klasie lutni Juria Dubnowickiego i gitary klasycznej Denisa Wiśniowieckiego. Jest 10-krotnym laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych. W repertuarze ma utwory Bacha Weissa, Gaultier, Reusnera. Jest również kompozytorem, komponuje współczesne utwory na lutnię (Wspomnienia o Warszawie; Wędrówki po morzach Atlantyku) i gitary (EtiudaA-dur; Po deszczu; Procesja Zygmunta III, Walka na polu Kosowym (jeszcze nie ukończona, napisane są 3 części), dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu w Homlu w nominacji kompozytorów.

Zapraszamy na koncerty!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodano przyczynę śmierci aktorki Kirstie Alley
Następny artykułJa żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…