Idealna roślina do domu? Poznaj syngonium
Syngonium, znana również jako zroślicha, to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. To właśnie tam można spotkać ją w wilgotnych lasach tropikalnych i często osiąga imponujące rozmiary. W swoich rodzimych warunkach zwisa z bardzo wysokich drzew i jej łodygi często osiągają 20 m długości. Mimo swojego pochodzenia, syngonium bije rekordy popularności w domach: zazwyczaj polecana jest osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą albo nie zawsze udaje się im utrzymywanie okazałych gatunków w domach. Zroślicha, ze względu na swój urok często zyskuje uznanie także wśród doświadczonych osób, ponieważ jej właściwości pozwalają na stworzenie fantazyjnych kompozycji roślinnych. Syngonium można ciekawie poprowadzić, ponieważ postawiona w doniczce pnie się po solidnych podporach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawiesić ją wyżej i miała zwisające, dekoracyjne łodygi.
Prosty sposób na system nawadniający kwiatki w doniczkachInteria DIY
Jak wygląda syngonium?
Syngonium, zwane również zroślichą, to egzotyczna roślina, ale jej uprawa jest łatwa (fot. Firn)CanvaPro
Nie musimy obawiać się syngonium w naszym domu. Choć w Ameryce Południowej osiąga imponujące rozmiary, to w domowych warunkach jest znacznie skromniejsza, ponieważ jej łodygi liczą sobie maksymalnie 1,5 metra długości. Wiadomo już, że syngonium nie sprawia większych problemów w uprawie, ale to niejedyny powód, aby zawitała w naszych czterech ścianach. Wszystko przez fakt, że ma bardzo dekoracyjne liście. Mogą przybierać wyłącznie soczystą zieleń, ale często pojawiają się na nich przebarwienia, a żyłki mogą mieć żywe i intensywne kolory. Co ciekawe kształt liści zmienia się wraz ze wzrostem rośliny, dlatego nie powinien dziwić fakt, że starsze części mogą mieć inną formę, od tych młodszych.
Zobacz również:
Jak uprawiać syngonium?
Nie trzeba się przejmować, że sadzonki na początku wyglądają marnie. Szybko się rozrosną123RF/PICSEL
Co robić, aby syngonium rosło bez problemu w naszym domu? Przede wszystkim musimy znaleźć jej odpowiednie miejsce, bo ono jest kluczowe. Stanowisko musi być jasne, ale nie można dopuścić, aby zroślicha była wystawiona na pełne słońce, ponieważ to sprawi, że liście zostaną poparzone. Z drugiej strony cień spowoduje, że ewentualne przebarwienia nie będą się tworzyły, a także roślina będzie narażona an działanie grzybów i pleśni. Co więcej, zroślicha wymaga jeszcze tylko jednego: aby miała luźną i przepuszczalną ziemię w doniczce, a pojemnik na dnie miał otwory oraz warstwę drenażową, np. z keramzytu, co zapobiegnie przelewaniu i gniciu syngonium.
Pielęgnacja syngonium pójdzie jak z płatka
Syngonium może mieć kolorowe liście (fot. Getty Images)CanvaPro
Tajniki uprawy syngonium możemy szybko opanować w małym palcu, bo nie potrzebuje tak naprawdę wiele. Wystarczy regularne podlewanie niewielkimi dawkami tak, aby podłoże było stale delikatnie wilgotne. Dodatkowo raz w miesiącu można zaaplikować zroślisze dawkę nawozu, który pobudzi ją do wzrostu i zapewni intensywny kolor liści. Syngonium ponadto lubi cięcie, więc nie bójmy usuwać jej rozrastających się i długich łodyg, ponieważ taki zabieg ją tylko zagęści, co doda syngonium uroku. Nadmiar ściętych łodyg można z łatwością ukorzenić w naczyniu z wodą i poczekać, aż wytworzą solidny system korzeniowy.
Co z przesadzaniem syngonium? Nie trzeba się z tym zbiegiem spieszyć, ponieważ robi się go tylko wtedy, kiedy faktycznie korzenie nie mieszczą się w doniczce albo zbyt uboga już gleba nie pozwala na dalszy rozwój zroślichy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS