A A+ A++

Wspomniane wykorzystanie rosyjskich robotów bojowych w czasie ćwiczeń miało miejsce na poligonie Mulino w rejonie Niżnego Nowogrodów. Oprócz Urana-9 udział w nim wziął także robot saperski Uran-6, rozpoznawczo-bojowy Nerekhta oraz najnowszy B-19 na podwoziu bojowego wozu piechoty BMP-3 z bezzałogowym modułem wieżowym Epoch.

Według doniesień lokalnych mediów państwowe próby zmodyfikowanego bojowego bezzałogowego pojazdu lądowego Uran-9 prowadzone przez rosyjską armię miały zakończyły się ub.r. W kwietniu br. z kolei rosyjski resort obrony informował o planowanej dostawy nowej partii tych wozów. Konstrukcja ta oprócz krajowych  badań i testów przeszła także próby w warunkach bojowych w rosyjskim kontynencie wojskowym w Syrii w syryjskiej wojnie domowej w 2019 roku. Debiut ten jednak według wyników raportu z 3. Centralnego Instytutu Badawczego Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej miał nie wypaść najlepiej.

Fot. mil.ru

W czasie prób wykryte zostały problemy w zakresie kontroli, mobilności, siły ognia czy świadomości sytuacyjnej. Defekty dotyczyły m.in. niskiej sprawności elementów zawieszenia, niestabilnej pracy armaty automatycznej czy awarii optoelektroniki, a także braku możliwości prowadzenia ognia w ruchu czy prowadzenia rozpoznania i identyfikacji celów w odległości powyżej dwóch kilometrów. Z tych badań i testów miały jednak zostać wyciągnięte wnioski, które zostały wdrożone w zmodyfikowanej wersji tego drona bojowego.

image
Fot. mil.ru

Uran-9 to rosyjski bojowy bezzałogowy pojazd lądowy zaprojektowany i produkowany przez spółkę JSC 766 UPTK (wchodzącą w skład rosyjskiego koncernu Kałasznikow). System ten jest przeznaczony do prowadzenia zadań z zakresu rozpoznania, wsparcia ogniowego i zwalczania broni pancernej. Szeroki zakres tych niezwykle wymagających zadań może być realizowany dzięki wyjątkowo silnemu uzbrojeniu. Co warte podkreślenia jak dotąd żaden zbliżony rosyjski wóz bojowy tego typu nie otrzymał tak rozbudowanego zestawu składającego się z aż 18 różnych środków ogniowych.

Wspomniane uzbrojenie składa się z armaty automatycznej 2A72 kal. 30 mm sprzężonej z czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm zainstalowanych w bezzałogowej wieży. Uzupełniają je cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120-1 Ataka zamontowane na bokach wieży oraz 12 rakietowych miotaczy ognia RPO PDM-A Trzmiel-M zainstalowanych w dwóch obrotnicach (po dwie) na stropie wieży. Dodatkowo wyposażony jest w zintegrowany zestaw sensorów optoelektronicznych, wyrzutnię granatów dymnych i system ostrzegający o opromieniowaniu wiązką lasera. Masa bojowa systemu wynosi 14 ton, co przy napędzie w postaci silnika wysokoprężnego JaMZ-5347-16 o mocy 300 kW pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 35 km/h i zasięgu 200 km.

image
Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDeficyt brązowych kontenerów
Następny artykułOdprawa emerytalna – wysokość, warunki