Uczniowie szkół z powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i Zamojskiego oraz z Zamościa byli uczestnikami konkursu „Wakacje z historią” zrealizowanego przez zamojski okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w ramach współfinansowanego przez MON projektu „Niezłomni Żołnierze Zamojszczyzny – żywa lekcja patriotyzmu”.
Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy w formie zapisu wspomnień, wywiadu, reportażu, pamiętnika, prezentacji poświęconej Bohaterowi, Żołnierzowi Niezłomnemu. Wyniki zostały oficjalnie ogłoszone w Zamościu w poniedziałek, 27 września. Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach.
REKLAMA
Wśród uczniów klas VII-VII szkół podstawowych zwyciężyła Hanna Dworzycka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. Drugie miejsce zajęli wspólnie: Agata Wrona z SP nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie, Emilia Niedźwiedź z SP im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli i Jakub Krawczyk z SP w Łaszczowie. Trzecią nagrodę odebrał Antoni Zymon z Publicznej Szkoły Podstawowej w Radecznicy, a wyróżnienie Dominik Tomaszewski z SP im. Juliana Tuwima w Wielączy Kolonii.
Czytaj także: Przysięga terytorialsów w rocznicę powstania AK
W starszej grupie wiekowej (klasy I-II szkół średnich) najlepszy był Szymon Wachowicz, uczeń Zespołu Szkół nr 2 im. dr Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie, a drugą nagrodę otrzymała Julia Malec z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu. Wśród najstarszych (klasy III-IV szkół ponadpodstawowych) nagroda była jedna. Jej laureatką została Aleksandra Łasocha, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim.
Drobne upominki i dyplomy przygotowano dla wszystkich uczestników.
Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych z terenu Zamojszczyzny, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
Czytaj także: Pejzaże z ponurych czasów. Zamojszczyzna w obiektywie niemieckich wojaków
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS