W Zakopanem zainaugurowano 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Wstęp na koncerty, które odbywać się będą głównie w zakopiańskich kościołach jest wolny. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się w sobotę w Willi Czerwony Dwór.
– Festiwal jak co roku pragnie prezentować muzykę organową i kameralną w jej najpiękniejszych obliczach, w świetnych wykonaniach uznanych artystów, a także przybliżać postać i dzieło swego patrona Wacława Geigera, którzy mieszkał pod Tatrami i z Zakopanego czerpał swoje natchnieni – podkreśla Rafał Monita, dyrektor artystyczny Festiwalu.
Podczas inauguracji Festiwalu w Willi Czerwony Dwór z recitalem pieśni patrona Festiwalu Wacława Geigera wystąpił Dawida Biwo, bas. Nie zabrakło też wspomnień z poprzednich edycji festiwalowych.
Kolejne koncerty, podczas których będzie można usłyszeć organy odbędą się w sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach. 28 lipca organizatorzy zapraszają na recital organowy Mateusza Rzewuskiego, któremu będzie towarzyszyć śpiew Andżeliki Rzewuskiej. Artyści wykonają najpiękniejsze utwory na sopran i organy W. A. Mozarta, G. Rossiniego, J. S. Bacha, czy F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Początek o godz. 20.
9 sierpnia wybitny organista Krzysztof Pawlisz wraz z żeńskim zespołem kameralnym Donne Armoniche zabierze chętnych w świat romantycznej muzyki francuskiej, usłyszymy utwory m.in. Camille Saint-Saënsa, Gabriela Fauré, Jehana Alaina, Césara Francka, Guy Ropartza.
W finale Festiwalu, 10 sierpnia, wystąpi Marta Misztal Bloch, artystka pochodząca z Podhala, mieszkająca na co dzień w Hiszpanii. Zaprezentuje organową muzykę hiszpańską.
Organizatorem Festiwalu jest Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Wejścia na wszystkie koncerty są bezpłatne. Nie trzeba też specjalnych zaproszeń z rezerwacją.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS