A A+ A++

„Nękanie prawem” i procesy przeciw zaangażowaniu społecznemu (SLAPP)

Choć w wielu przypadkach nie wniesiono nawet aktu oskarżenia (dlatego możliwe jest ich umorzenie decyzją prokuratury, na podstawie art. 322 kodeksu postępowania karnego), to i tak wiązały się dla szykanowanych osób z licznymi nieprzyjemnościami i trudnościami: od zniszczenia reputacji przez problemy z wjazdem do innego kraju, dostępem do usług bankowych, aż po okresową utratę wolności w wyniku arbitralnych zatrzymań i aresztów. Nieraz było to powodem głębokich traum u nich samych albo ich najbliższych i współpracowników, pociągało za sobą negatywne skutki dla firm i organizacji, którymi kierowali.

Autorzy apelu wskazują też, że w w wymienionych sprawach zauważyć można liczne powtarzające się mechanizmy, które wskazują na systemowy charakter problemu. Chodzi tu o m. in.: stawianie zarzutów bez pokrycia w materiale dowodowym, w tym takich które urągały zdrowemu rozsądkowi i logice, prowadzenie niejasnych postępowania “w sprawie” (a więc bez przestawiania zarzutów konkretnej osobowie); ściśle koordynowane z prokuraturą uderzenia w reputację na świadków i podejrzanych w przyjaznych dla poprzedniej władzy mediach. Ponadto nieraz świadków przedstawiano jako podejrzanych, a podejrzanych czy oskarżonych jako winnych. Byli oni demonizowani w oczach opinii publicznej.

Innym zarzutem autorów apelu jest  nadużywanie służb specjalnych, zwłaszcza CBA i ABW, przez angażowanie ich w sposób niezgodny z ustawą w nielegalną inwigilację. Postępowania przygotowawcze toczyły się latami, stosowano tzw. „areszty wydobywcze”, nieraz wielokrotnie na podstawie tych samych zarzutów, oraz pokazowe zatrzymania. Nadużywano także mechanizmów międzynarodowej pomocy prawnej. Niektóre postępowania miały charakter odwetowy lub represyjny, skierowane były wobec przedstawicieli poszczególnych grup społecznych i zawodowych w celu ich zastraszenia. Zdarzały się przypadki otwartych gróźb, także w stronę członków rodziny osób szykanowanych, przypadki wymuszeń korupcyjnych i powoływaniem się na wpływy.

Wszystko to sprawia, że opisane d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWTA Doha: Świątek z mocnym startem
Następny artykułNarzeczona Kopczyńskiego potwierdziła. Nie obeszło się bez scen zazdrości