A A+ A++

Masz pomysł na biznes? Złóż wniosek o dotację // fot. pixabay.com

31.08.2020 r.

Jesteś absolwentem lub szukasz pracy? A może masz pomysł na własny biznes i chcesz rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej? Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby na realizację tych planów otrzymać dotację z Urzędu Pracy w Gdyni.

Czym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej?

Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej to forma wsparcia udzielana bezrobotnym, absolwentom CIS, absolwentom KIS lub niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Kto może otrzymać takie dofinansowanie?

Dofinansowanie może otrzymać:

  • bezrobotny,
  • absolwent CIS,
  • absolwent KIS,
  • poszukujący pracy (niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej) opiekun osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów,
  • przede wszystkim osoby, które zarejestrowały się w gdyńskim Urzędzie Pracy po 1 marca 2020 w związku z utratą pracy spowodowaną pandemią COVID-19.

W jakiej wysokości są środki?

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, mogą być przyznane w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Maksymalna kwota wsparcia to 19 tys. zł.

Umowa o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

Przyznanie dofinansowania jest dokonywane na podstawie umowy zawieranej ze starostą (działającym w jego imieniu dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy).

Przyznane bezrobotnemu, absolwentowi CI, absolwentowi KIS, opiekunowi środki stanowią pomoc de minimis w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013, str. 1).

Do podstawowych obowiązków osoby, która otrzymała dofinansowanie należy:

  • prowadzenie działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy (i niezawieszanie działalności gospodarczej w tym okresie),
  • niepodejmowanie zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

Wniosek o dofinansowanie  należy złożyć we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub planowane miejsce prowadzenia działalności – powiatowym urzędzie pracy.

Wniosek o dofinansowanie może być uwzględniony, jeżeli jest kompletny i prawidłowo sporządzony, a starosta dysponuje środkami na jego sfinansowanie.

Wniosek o dofinansowanie między innymi zawiera:

  • kwotę wnioskowanych środków,
  • rodzaj planowanej działalności gospodarczej,
  • kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania,
  • szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach wnioskowanych środków,
  • proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków.

Wnioski można składać:

  • do skrzynki podawczej,
  • pocztą tradycyjną
  • przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej – ePUAP po elektronicznym podpisaniu wniosku i załączników przez odpowiednie osoby. Dokumenty należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym za pomocą podpisywarki na platformie gov.pl

Decyduje data wpływu wniosku do urzędu.

Dofinasowanie podjęcia działalności gospodarczej, poprzedzone będzie udziałem w szkoleniu z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Urząd zastrzega sobie prawo do odstąpienia od naboru wniosków, w przypadku wcześniejszego wykorzystania środków.

Każdy Powiatowy Urząd Pracy może posiadać swój wewnętrzny regulamin przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Plakat informujący o dotacjach z Urzędu Pracy na założenie działalności gospodarczej, mat. PUP

Więcej informacji oraz odpowiednie formularze są dostępne na stronie www.gdynia.praca.gov.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrawie 9,4 mln zł w Lotto padło w Elblągu!
Następny artykułDepesza kulturalna