Jak zbudowane są organy, skąd wydobywa się dźwięk, jak się na nich gra – tego między innymi mogą się dowiedzieć uczniowie lubińskich szkół podczas lekcji organowych organizowanych przez Narodową Orkiestrę Dętą w Lubinie. Tym razem przez trzy dni w zajęciach weźmie udział dziesięć klas z trzech placówek.
Taki cykl spotkań odbywa się w lubińskim kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej nie po raz pierwszy. Dziś po godz. 9 rano przy odrestaurowanych organach pojawili się uczniowie trzeciej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 8. Dzieci z zainteresowaniem słuchały organisty Macieja Batora, który prowadził lekcję. Najbardziej chyba zafascynował ich sposób grania na tym instrumencie, przyglądały się z zainteresowaniem, jak muzyk używa do tego nie tylko rąk, ale i nóg.
– Jak się gra na organach, do czego służą poszczególne ich funkcje, to chcemy przybliżać, najmłodszym i najstarszym – mówi Maciej Bator, który przez trzy dni będzie opowiadał uczniom lubińskich podstawówek o odrestaurowanym w ostatnich latach z wielką pieczołowitością instrumencie. – Jako organista opowiadam, jak wygląda strona funkcjonalna, czyli to jak się obsługuje organy. Z drugiej strony staram się również pokazać kontekst kulturowy, czyli co na organach się gra i w jaki sposób osiąga się poszczególne efekty, powiedziałbym emocjonalne – dodaje.
Uczniowie mogą posłuchać opowieści organisty, tego, jak gra, a także zajrzeć do środka instrumentu.
– Dzięki kamerom, zdjęciom z wnętrza instrumentu staramy się pokazać, jak to działa. To nie jest prosta sprawa, bo ludzie mają bardziej intuicję techniczną czy estetyczną i w zależności od tego, kto ma jaką intuicję bardziej rozbudzoną, to poszczególne elementy działają na niego bardziej. Niektórych bardziej ciekawi granie, innych możliwość wydobycia samodzielnego dźwięku, a na innych największe wrażenie robi strona techniczna instrumentu – przyznaje Maciej Bator.
Lubińscy uczniowie będą mogli bliżej przyjrzeć się organom nie tylko dzisiaj, ale także w poniedziałek i we wtorek. W sumie tym razem w cyklu lekcji organowych weźmie udział dziesięć klas z podstawówek.
– Zaprosiliśmy uczniów naszych lubińskich szkół na lekcje dotyczące organów, dlatego że chcemy młodych ludzi zarażać pasją do muzyki, a organy to niesamowity instrument, który angażuje pracę rąk, nóg i całego umysłu – mówi Joanna Banaszak, specjalista do spraw artystycznej obsługi Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. – Rok temu taka inicjatywa też miała miejsce, też były tutaj dzieci i spotkało się to z bardzo fajnym odbiorem – przyznaje, dodając, że cykl zapewne będzie kontynuowany, jeśli szkoły będą zainteresowane.
To nie jest jedyny cykl prowadzony przez NOD związany z organami w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Co miesiąc odbywają się tu koncerty, na które wstęp jest bezpłatny. Najbliższy zaplanowano na dzisiaj (20 października) na godz. 18.45.
Ponadto w każdą drugą sobotę miesiąca można zwiedzić organy z przewodnikiem. Udział w takim spotkaniu również jest bezpłatny.
– Każdy mieszkaniec Lubina może przyjść na takie zwiedzanie, zapoznać się z organami, posłuchać ciekawych rzeczy na ich temat. Zwiedzanie jest z przewodnikiem, z naszym stroicielem, Andrzejem Kriese i odbywa się o godz. 12. Szczegóły zawsze można znaleźć na naszej stronie internetowej – dodaje Joanna Banaszak.
Fot. BM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS