Piłkarze Zagłębia Lubin poprawili swoją sytuację w PKO Ekstraklasie. Miedziowi w meczu w Radomiu z Radomiakiem wygrali 6:1 i oddalili się od strefy spadkowej na pięć punktów.

Michał Piegza

PAP
/ Piotr Polak
/ Na zdjęciu: piłkarze Zagłębia Lubin cieszą się z gola

Na trzy kolejki przed końcem sezonu Zagłębie znajdowało się w trudnej sytuacji. Nie dość, że spadek zaglądał Miedziowym w oczy, to jeszcze Piotr Stokowiec nie mógł poprowadzić drużyny z ławki. To nie koniec, w dwóch ostatnich kolejkach lubinianie zagrają z Rakowem i Lechem.

Swoje problemy ma Radomiak. Wiosną drużyna gra źle. Doszło do zmiany trenera i jest jeszcze gorzej.

Gospodarze mogli dobrze wejść w mecz. Płaski strzał Leandro na rzut rożny wybił Kacper Bieszczad. W odpowiedzi sprzed pola karnego uderzył Erik Daniel, Filip Majchrowicz z problemami obronił.

W 20. minucie Miedziowi zadali cios. Patryk Szysz dośrodkował z lewej strony, a pięknym strzałem z woleja z ok. 16 metrów popisał się Filip Starzyński. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki. Kilkadziesiąt sekund później było już 0:2.

Tym razem z lewej strony dośrodkował Mateusz Bartolewski. Kacper Chodyna uderzył z ok. 16 metrów, piłka po drodze odbiła się od nogi Thabo Cele i myląc bramkarza wpadła do bramki.

Gospodarze nie byli w stanie skutecznie odpowiedzieć. Zagłębie miało grę pod kontrolą i w 36. minucie zadało cios numer trzy. Po kontrze Szysz dograł na przedpole do Chodyny, a ten z pięciu metrów trafił do siatki.

W przerwie w drużynie gospodarzy doszło do trzech zmian. Jednak nie miały one wpływu na obraz meczu. Zagłębie miało potyczkę pod kontrolą. Na moment goście ją stracili, kiedy w 61. minucie Bieszczad tak nieporadnie interweniował, że przewrócił w polu karnym jednego z graczy z Radomia. Karol Angielski pewnie wykorzystał rzut karny.

Miedziowi błyskawicznie odpowiedzieli. W 64. minucie z rzutu wolnego uderzył Starzyński. Piłka odbiła się od głowy stojącego w murze Dominika Sokoła i po raz kolejny myląc bramkarza wpadła do bramki.

Po szybkiej ripoście Miedziowych, gracze beniaminka PKO Ekstraklasy już nie wierzyli w możliwość zmiany wyniku. Gospodarze oddali wprawdzie kilka strzałów, ale Bieszczad zrehabilitował się za wcześniejszy błąd.

W 85. minucie piątą bramkę dla gości zdobył Mateusz Bartolewski. Martin Dolezal w sytuacji sam na sam wycofał do partnera, a ten strzałem niemal do pustej bramki spokojnie dopełnił dzieła. To nie był koniec. W doliczonym czasie po kolejnym wyjściu Łukasz Łakomy podał do Tomasza Pieńki, który ustalił wynik gry.

Zagłębie wygrało w Radomiu 6:1 i przed końcówką sezonu poprawiło swoją sytuację w PKO Ekstraklasie. Nie zmienia to faktu, że w dwóch ostatnich kolejkach lubinianie będą musieli zapunktować.

Radomiak Radom – KGHM Zagłębie Lubin 1:6 (0:3)
0:1 – Filip Starzyński 20′
0:2 – Thabo Cele (sam.) 22′
0:3 – Kacper Chodyna 36′
1:3 – Karol Angielski (k.) 62′
1:4 – Dominik Sokół (sam.) 64′
1:5 – Mateusz Bartolewski 85′
1:6 – Tomasz Pieńko 90+2′

Składy:

Radomiak Radom: Filip Majchrowicz – Tiago Matos, Raphael Rossi, Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz, Maurides (46′ Dominik Sokół) – Daniel Łukasik, Filipe Nascimento (62′ Mario Rondon) – Leandro (46′ Karol Angielski), Luis Machado (46′ Abraham Marcus), Thabo Cele (68′ Jakub Nowakowski).

KGHM Zagłębie Lubin: Kacper Bieszczad – Bartosz Kopacz, Aleks Ławniczak, Sasa Balić, Mateusz Bartolewski – Łukasz Poręba – Kacper Chodyna (89′ Tomasz Pieńko), Filip Starzyński (89′ Rafał Adamski), Łukasz Łakomy, Erik Daniel (82′ Cheikhou Dieng) – Patryk Szysz (66′ Martin Doleżal).

Żółte kartki: Rossi, Sokół (Radomiak) oraz Balić (Zagłębie).