A A+ A++

Piękna wiosenna pogoda sprzyja wypadom w góry, z czego często korzystają turyści. Już teraz na szlakach możemy spotkać prawdziwe tłumy, szczególne w pobliżu najpopularniejszych atrakcji, takich jak Morskie Oko. To właśnie w tych okolicach urlopowicze mogą natrafić na niewielkie namioty.  

We wtorek, 23 maja na Facebooku pojawiło się nagranie, w którym Grzegorz Bryniarski z TPN wyjaśnił, czym są zagadkowe obiekty. Jak się okazuje, służą one naukowcom z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Zobacz wideo
Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tajemnicze namioty w Tatrach

TPN wyjaśnił, że w namiotach odbywają się badania przeprowadzane przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego w ramach członkostwa w międzynarodowej sieci badawczej. 

Orla Perć zamknięta. Na szlakach trwają remonty

Tworzą bibliotekę barkodów DNA, czyli tzw. genetycznych kodów kreskowych dla Polski na potrzeby przyszłych standardów biomonitoringu środowiska

– czytamy poście na Facebooku. 

Równocześnie zaapelowano do turystów, żeby podczas wizyty w Tarach nie zbliżać się i nie dotykać namiotów. Grzegorz Bryniarski przypomniał także, by nie schodzić ze szlaków.

Badacze pracują w Tatrach 

TPN dodał, że projekt Biodiversity Genomics Europe jest obecnie realizowany przez 33 instytucje naukowe z 21 krajów. Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony internetowej, kody kreskowe pomagają m.in. w identyfikacji całych grup organizmów, a także pozostawionych po nich śladach biologicznych.

morskie oko

Nasz kraj w projekcie reprezentuje zespół naukowców z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii oraz Pracowni BioBank z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZajeżdżał drogę, hamował, w końcu wysiadł z auta i zaczął gonić kierowcę na drodze ekspresowej. “Wszystkie granice zostały przekroczone”
Następny artykułJaskier kaszubski