A A+ A++

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo
Cud natury, wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Wieże widokowe zostaną oddane do użytku wiosną, prawdopodobnie pod koniec kwietnia. Są one częścią ścieżki edukacyjnej “Polodowcowa rynna jeziora Hańcza”. – Chcemy, żeby na majówkę były już dostępne dla zwiedzających – mówi Teresa Świerubska, dyrektorka Suwalskiego Parku Krajobrazowego. 

“To doskonały punkt widokowy na jezioro”

Pierwsza wieża ma aż 22 metry wysokości. Zbudowano ją na Górze Leszczynowej w Przełomce, na zachodnim brzegu Hańczy – najgłębszego jeziora w Polsce, którego głębokość wynosi 108,5 metra.

– To doskonały punkt widokowy na jezioro. Co więcej, przy dobrej pogodzie widzimy cały park. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się drewniana wieża. Była ona jednak znacznie niższa. Miała 9 metrów, więc nie zapewniała takich widoków – mówi Teresa Świerubska. 

Z kolei druga wieża znajduje się niedaleko siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego na krawędzi Doliny Czarnej Hańczy. – W tym miejscu na skarpie schodzącej do rzeki rósł las, który przysłonił jeden z piękniejszych fragmentów. Zamiast usuwania drzew postanowiliśmy zbudować wieżę, która będzie wychodziła ponad korony drzew i zapewni fantastyczne widoki – zaznacza dyrektorka Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Oto kilka zdjęć z Suwalskiego Parku Krajobrazowego zimą. Takie widoki zapewniać będą wspomniane wieże. Więcej zdjęć możecie obejrzeć w galerii na górze strony.

Zachwycające wieże widokowe na Suwalszczyźnie Suwalski Park Krajobrazowy

Zachwycające wieże widokowe na SuwalszczyźnieZachwycające wieże widokowe na Suwalszczyźnie Suwalski Park Krajobrazowy

Zachwycające wieże widokowe na SuwalszczyźnieZachwycające wieże widokowe na Suwalszczyźnie Suwalski Park Krajobrazowy

Zachwycające wieże widokowe na SuwalszczyźnieZachwycające wieże widokowe na Suwalszczyźnie Suwalski Park Krajobrazowy

Najstarszy park krajobrazowy w Polsce

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1976 roku. Jego tereny wyróżnia przede wszystkim unikatowy krajobraz polodowcowy. Na tym niedużym obszarze wykształciły się prawie wszystkie formy rzeźby młodoglacjalnej – m.in. ozy, doliny rzeczne, kemy, moreny czołowe, głazowiska, jeziora wytopiskowe i rynnowe. 

Warto wspomnieć, że Suwalski Park Krajobrazowy jest jednym z laureatów konkursu “Siódmy Cud Polski 2014”, który organizowany jest przez National Geographic. – Trudno się dziwić, że krajobrazy Suwalszczyzny zostały objęte ochroną jako pierwsze w naszym kraju, bo już w 1976 r. Można tam znaleźć m.in. rekordowe pod względem głębokości jezioro Hańczę (108,5 m) i ciekawe głazowiska – czytamy na stronie organizatora konkursu.

Góra Świętej Anny to nie tylko duchowa stolica ŚląskaGóra Świętej Anny. Nie tylko duchowa stolica Śląska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiłownia miała prawo działać w lockdownie – uznał Sąd
Następny artykułW powiecie mieleckim mamy dzisiaj 122 przypadki zakażeń koronawirusem